۱۰ روش برای درمان خانگی سنگ کلیه

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

آیا با روش های درمان خانگی سنگ کلیه آشنایی دارید؟ آیا با روش های خانگی سنگ کلیه درمان می شود؟ یکی از وظایف اصلی پاکسازی خون بر عهده کلیه می باشد. کلیه ها مواد آلوده موجود در خون را از طریق ادرار دفع میکنند. عوامل متعددی باعث به وجود آمدن سنگ کلیه می شوند.

درمان خانگی برای سنگ کلیه

اگر سنگ های کلیه ریز سطحی باشد ممکن است با درمان های خانگی دفع شود. برای درمان خانگی سنگ های کلیه با ما همراه باشید.

سرکه سیب و سنگ کلیه

سرکه سیب نیز حاوی استیک اسید است و این ماده می تواند به حل شدن سنگ های کلیه در بدن کمک شایانی کند.

علاوه بر شست و شوی کلیه ها، سرکه سیب می تواند درد ناشی از سنگ ها در کلیه را نیز کاهش دهد. سرکه سیب تعداد زیادی فواید برای سلامتی انسان دارد.

جهت بهره بردن از تمامی این فواید سرکه سیب، دو قاشق غذاخوری از آن را در آب تصفیه شده حل کنید. این ترکیب را در طول یک روز مصرف کنید.

شما نباید بیش از ۸ اونس از این مخلوط را در طول یک روز مصرف کنید. همچنین می توانید این مخلوط آب و سرکه سیب را به همراه سالاد مصرف نمایید. در صورت استفاده بیش از حد از سرکه سیب، مشکلاتی نظیر کاهش سطح پتاسیم بدن و پوکی استخوان به سراغ افراد می آید.

افرادی که با مشکل دیابت دست و پنجه نرم می کنند باید این مخلوط را با احتیاط مصرف کنند. در طول روز سطح قند خون خود را با دقت بررسی کنید.

در صورتی که از انسولین، دیگوکسین و دیورتیک ها نظیر اسپیرونولاکتون (آلدکتون) استفاده می کنید نباید از ترکیب آب و سرکه سیب استفاده کنید.

انار برای سنگ کلیه

چندین قرن است که از آب انار جهت بهبود کارکرد کلیه استفاده می شود. آب انار سموم و سنگ های کلیه را شست و شو داده و از بدن خارج می کند. آب انار پر از آنتی اکسیدان است که کلیه ها را سالم نگه داشته و نقش ویژه ای در جلوگیری از شکل گرفتن سنگ های کلیه دارد.

همچنین سطح اسیدی بودن ادرار با مصرف آب انار کم می شود. پایین بودن سطح اسیدی بودن ادرار ریسک ایجاد سنگ های کلیه در آینده را کم می کند.

در زمینه اندازه و حجم مصرف آب انار در طی روز برای شما محدودیتی وجود ندارد.

اما اگر از داروهای زیر استفاده می کنید نباید آب انار مصرف کنید:

 • استفاده از مواد دارویی مربوط به کبد
 • دارو های مخصوص فشار خون نظیر کلروتیازید (دیوریل)
 • روسو واستاتین (Crestor)

همچنین بخوانید: بهترین روش ها برای پیشگیری از سنگ کلیه

بالا نگه داشتن سطح مایعات بدن 

یکی از روش های قابل دسترس و آسان درمان خانگی سنگ کلیه نوشیدن آب است.نوشیدن اندازه مایعات به خصوص آب یک بخش حیاتی و مهم برای دفع سنگ های کلیه و جلوگیری از به وجود آمدن سنگ های جدید در کلیه است. آب و مایعات نه تنها مواد سمی را از طریق ادرار از بدن خارج می کنند، بلکه کمک می کنند تا سنگ ها از مجاری ادرار شما دفع شوند.

با این که آب می تواند به تنهایی این وظیفه را به دوش کشیده و دفع سنگ های کلیه را سرعت بخشد، اضافه کردن برخی مواد اولیه و خاص می تواند در این زمینه مفید باشد. مطمئن شوید که حتما بلافاصله پس از نوشیدن هر گونی ماده درمانی حاوی ادویه، یک لیوان آب بنوشید. این کار کمک می کند تا هر گونه ماده خاص از سیستم بدن و گوارش شما خارج شده و کم کم از طریق مجاری ادرار دفع شود.

قبل از این که بخواهید هر کدام از درمان های خانگی که در ادامه این مقاله معرفی کرده ایم را مورد استفاده قرار دهید، پیرامون استفاده از آن ها با پزشک معالج خود صحبت کنید. آن ها می توانند کارآمد بودن هر گونه درمان خاصی را برای شرایط شما تعیین کنند و در صورتی که هر کدام از آن ها برای شما مضر باشد به شما این موضوع را اطلاع خواهند داد.

اگر حامله هستید و یا به فرزند خود شیر می دهید، از استفاده این درمان های پیشنهادی اجتناب کنید. پزشک معالج شما می تواند تعیین کند که آیا یک مایع یا آب میوه خاص می تواند برای شما و کودکتان عوارض جانبی داشته باشد یا خیر.

نوشیدن آب 

هنگامی که بدن شما در پروسه دفع طبیعی سنگ های کلیه است، مصرف به اندازه آب و بالا بردن سطح مایعات بدن می تواند به این پروسه سرعت بخشد. به جای ۸ لیوان آب که مصرف طبیعی و معمولی برای افراد است سعی کنید روزانه ۱۲ لیوان آب بنوشید.

هنگامی که تمامی سنگ ها به شکل طبیعی دفع شدند باید به مصرف ۸ تا ۱۲ لیوان آب به صورت روزانه ادامه دهید. کم بودن سطح آب بدن یکی از فاکتور های اصلی شکل گیری سنگ در کلیه به شمار می رود و قطعا نمی خواهید که سنگ های بیشتری در کلیه شما به وجود آیند.

به رنگ ادرار خود توجه کنید. رنگ ادرار در حالت طبیعی باید بسیار روشن باشد و کمی به زرد بزند. اگر رنگ ادرار شما زرد تیره است این یک نشانه مربوط به پایین بودن سطح مایعات بدن است.

آب لیمو 

شما می توانید در پروسه درمان خانگی سنگ کلیه خود، قبل از مصرف آب، لیموهای تازه را فشار داده و آب آنها را همراه با آن بخورید. لیمو ها حاوی سیترات هستند، ماده شیمیایی که از شکل گرفتن سنگ های کلسیمی در بدن جلوگیری می کند. سیترات همچنین می تواند سنگ های کوچک را خرد کرده تا راحت تر دفع شوند.

اگر به دنبال تاثیر بزرگ و قابل توجه هستید باید میزان مصرف لیمو شما نیز بالا باشد. هرچه مصرف لیمو کمتر باشد تاثیر کمتری از آن ها در پروسه دفع خواهید دید.

آب لیمو علاوه بر این تاثیرات دیگری نیز بر سلامتی انسان دارد و مصرف آن به شدت توصیه می شود. به عنوان مثال آب لیمو به محدود کردن رشد باکتری در بدن کمک شایانی می کند.

آب ریحان 

ریحان حاوی استیک اسید است که به خرد کردن سنگ های کلیه و کاهش درد بیماران کمک می کند. همچنین این ماده پر از مواد غذایی مغذی است. این دارو از گذشته و در طب سنتی برای درمان مشکلات گوارشی و التهاب مورد استفاده قرار می گرفت. در آب ریحان آنتی اکسیدان و مواد ضد التهاب وجود دارند و در نتیجه به سالم نگه داشتن کلیه انسان کمک می کند.

از برگ های ریحان تازه و خشک شده جهت درست کردن چای استفاده کنید و هر روز چند لیوان از آن را مصرف کنید. همچنین می توانید از ریحان تازه آب و عصاره تهیه کرده و آن را تبدیل به اسموتی کنید.

استفاده بیش از ۶ هفته به صورت مداوم از آب ریحان جهت درمان دارویی پیشنهاد نمی شود. استفاده طولانی تر می تواند منجر به مشکلاتی شود که از جمله آن ها می توان به قند خون پایین، فشار خون پایین و افزایش خون ریزی اشاره کرد.

آب کرفس 

متخصصان می گویند آب کرفس به پاک کردن بدن از سموم کمک کرده و از ایجاد سنگ های مختلف در کلیه افراد جلوگیری میکنند. در طب و درمان سنتی نیز از آب کرفس استفاده میشد. همچنین آب کرفس به شست و شوی بدن و در نتیجه دفع طبیعی و زودتر سنگ های کلیه کمک می کند.

یک یا چند تکه از کرفس را با آب مخلوط کنید و این آبمیوه را در طول روز مصرف نمایید.

در صورت داشتن مشکل خون ریزی، فشار خون پایین یا عمل جراحی پیش رو نباید از این مخلوط استفاده کنید.

همچنین اگر یکی از مواد دارویی زیر را مصرف می کنید، از مصرف آب کرفس خودداری کنید:

 • لووتیروکسین (Synthroid)
 • لیتیم (لیتان)
 • داروهایی که حساسیت برابر نور خورشید را افزایش می دهند، مانند ایزوترتینوئین (Sotret)
 • داروهای آرام بخش مانند آلپرازولام

لوبیا سبز 

از گذشته تا کنون از آب و محلول گرفته شده از لوبیا سبز پخته شده جهت ارتقا سلامت مجاری ادرار و کلیه استفاده می شود. همچنین آب گرفته شده از لوبیا سبز به حل شدن سنگ های کلیه و شست شوی آنها جهت دفع از بدن کمک می کند. کافیست این مایع را از لوبیاهای پخته شده گرفته و چند لیوان از آن در طول روز مصرف کنید.

دیگر دارو های طبیعی

داروهای خانگی و طبیعی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم ممکن است معمولا در آشپزخانه شما وجود نداشته باشند. با این حال احتمالا می توانید آن را از عطاری و مغازه های خاص در اطراف خود تهیه کرده و مصرف کنید.

آب ریشه قاصدک 

ریشه قاصدک یک تونیک کلیه است که تولید صفرا در بدن را افزایش می دهد. افزایش صفرا به دفع ضایعات، افزایش خروجی ادرار و بهبود هضم در بدن کمک می کند. ریشه قاصدک حاوی ویتامین های A، B، C و D است و مواد معدنی نظیر پتاسیم، آهن و زینک نیز در آن وجود دارد.

شما می توانید آب ریشه قاصدک را به صورت طبیعی و خانگی تهیه کنید و یا اینکه آن را به صورت چای خریداری نمایید. اگر این مایع دارویی را به شکل طبیعی و تازه درست کردید بهتر است از پوست نارنج، زنجبیل یا سیب جهت طعم دادن به آن استفاده کنید. بین ۳ الی ۴ لیوان از آن را در طی روز مصرف کنید.

برخی از افراد در صورت مصرف آب ریشه قاصدک و یا گیاه آن ممکن است مشکل سوزش قلب داشته باشند.

در صورت مصرف مواد دارویی زیر نباید از آب ریشه قاصدک استفاده کنید:

💹رقیق کننده های خون

💹انتاسید ها

💹آنتی بیوتیک ها

💹لیتیوم

💹دیورتیکس نظیر اسپیرونولاکتون

قبل از مصرف این ماده غذایی با پزشک معالج خود پیرامون احتمال تداخل آن با دارو های مصرفی مشورت کنید.

آب سبزه گندم 

آب سبزه گندم حاوی تعداد زیادی مواد مقوی است که مدت هاست جهت بهبود وضعیت سلامت بیماران استفاده می شود. سبزه گندم جریان خون را افزایش داده و به پروسه دفع طبیعی سنگ های کلیه کمک شایانی می کند. همچنین آب سبزه حاوی مواد مقوی است که به شست و شوی کلیه ها کمک می کند.

شما می توانید روزانه ۲ الی ۸ اونس آب سبزه گندم در طی هر روز مصرف کنید. جهت جلوگیری از عوارض جانبی این ماده غذایی، مصرف آن را از کمترین حد ممکن شروع کرده و آن را در نهایت به ۸ اونس برسانید.

اگر آب سبزه گندم تازه برای شما در دسترس نبود، می توانید از پودر های آماده سبزه گندم جهت ترکیب کردن با آب استفاده کرده و آن را به صورت روزانه مصرف کنید.

مصرف آب سبزه گندم با شکم خالی می تواند از حالت تهوع بیماران کم کند. در برخی شرایط نیز این کار منجر به از بین رفتن اشتها و یبوست بیمار می شود.

آب گیاه Horsetail

یکی از روش های بسیار موثر در درمان خانگی سنگ کلیه استفاده از  آب گیاه horsetail  می باشد . آب گیاه horsetail جهت افزایش جریان ادرار و کمک به شست و شوی کلیه ها از سنگ های موجود استفاده می شود و همچنین این مایع می تواند ورم و التهاب را نیز آرام کند. همچنین مواد تشکیل دهنده آن ضد باکتری و ضد اکسیدان هستند که در مجموع سلامت سیستم ادراری افراد را منجر می شوند.

با این حال کلینیک کلوندل استفاده از آب گیاه Horsetail را رد کرده است و پیرامون آن هشدارهایی داده است. شما نباید به مدت بیش از ۶ هفته از این ماده غذایی استفاده کنید. در صورت مصرف طولانی مدت ریسک کاهش سطح ویتامین بی و پتاسیم در بدن بالا می رود.

اگر از لیتیوم، دیورتیکس یا دارو های قلب نظیر دیگوکسین استفاده می کنید، مصرف آب گیاه   Horsetail به شما پیشنهاد نمی شود. استفاده از آب این گیاه به زنان باردار و یا شیرده توصیه نمی شود. این گیاه حاوی نیکوتین است و برای کسانی که قصد ترک کردن سیگار را دارند مناسب نیست.

چه زمانی نباید از آب گیاه Horsetail استفاده کنید؟

همچنین اگر مشکلات زیر را دارید نباید از آب گیاه Horsetail استفاده کنید:

 • مشکل استفاده از الکل
 • دیابت
 • سطح پتاسیم پایین بدن
 • سطح پایین تیامین بدن

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر نمی توانید در عرض مدت ۶ هفته سنگ های کلیه خود را به صورت طبیعی و از طریق ادرار دفع کنید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. داشتن برخی علائم خاص در این دوره نیز نشانه ای برای مراجعه به متخصصین و مراکز درمانی هستند. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • درد کلیه
 • وجود خون در ادرار
 • تب
 • لرز
 • حالت تهوع
 • استفراغ

 

پزشک معالج شما تعیین می کند که به درمان دارویی نیاز دارید و یا تراپی خاصی جهت دفع سنگ های کلیه به شما معرفی خواهد کرد.

با این که شاید کمی سخت باشد، اما دفع کردن سنگ های کلیه به شکل طبیعی و بدون نیاز به مراجعه به مراکز درمانی ممکن است. این کار نیاز به صبر و مصرف مایعات در یک دوره حدودا یک ماهه را دارد.

شما می توانید از مسکن های مختلف خانگی جهت کاهش درد در دوره دفع سنگ های کلیه استفاده کنید. از جمله این موارد می توان به استامینوفن، ایپورفون یا ناپروکسن اشاره کرد.مطمئن شوید که درمان را تا زمان دفع شدن سنگ های کلی خود ادامه دهید و از خوردن الکل در این دوره اجتناب کنید.

آیا پس از دفع سنگ کلیه باید سنگ ها را به دکتر نشان دهیم؟

پس از این که یک سنگ کلیه را دفع کردید بهتر است آن را نگه داشته و جهت انجام آزمایشات مختلف نزد دکتر یا آزمایشگاه ببرید. بدین منظور باید حتما ادرار خود را پس از تخلیه در ظرفی نگه داشته و سنگ یا سنگ ها را از آن خارج کنید. پزشک معالج پس از انجام آزمایشات بر روی سنگ کلیه می تواند نوع آن و مواد تشکیل دهنده را تشخیص داده و یک برنامه ریزی جهت جلوگیری از تشکیل سنگ های بیشتر را به شما ارائه کند.

شما باید این مواد دارویی و غذایی پیشنهادی دکتر پس از آزمایش سنگ را به رژیم و سبک زندگی روزمره خود اضافه کنید تا دیگر سنگ های کلیه در بدن شما شکل نگیرند. حتما قبل از شروع استفاده دارو یا مواد گیاهی با پزشک معالج خود مشورت کنید. داروهای گیاهی توسط سازمان های دارویی تایید شده و مشخص نیستند و بهتر است قبل استفاده از آن ها با پزشک معالج خود صحبت کنیم.


دکتر کلیه

مرجع درمان بیماری های کلیه و مجاری ادراری

زیر نظر فوق تخصص جراحی کلیه، دکتر حسین کرمی

این نوشته رو دوست داشتید؟

11

ملاقات حضوری

تماس مستقیم

همه روزه از ساعت 16 تا 20 شب آماده ویزیت بیماران محترم در مطب می باشند. آدرس: تهران، خیابان شریعتی،قلهک،روبروی مسجد قلهک ، کوچه سجاد ، ساختمان پزشکان سجاد، پلاک 68

about-section.png

تمامی حقوق این سایت محفوظ است

Shopping Basket