مراقبت پس از عمل PCNL کلیه

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

روش های درمانی و جراحی سنگ کلیه مختلفی وجود دارد و اننتخاب نوع درمان به ابعاد سنگ، شرایط جسمی بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد. این روش درمانی معمولا برای سنگ های خیلی بزرگ یا سختی که امکان شکستن آن ها با دیگر روش های درمانی نظیر لیتوتریپسی امواج شوک وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرد.

روش اجرای عمل PCNL کلیه

در عمل PCNL کلیه به کمک سونوگرافی و ماشین های اشعه ایکس، یک سوزن وارد پوست فرد شده و به سیستم کلیه هدایت می شود. سپس یک سیم مخصوص هدایتی وارد بدن خواهد شد. یک بالن از طریق همین سیم وارد بدن می شود تا با بزرگ کردن محل برش پوست، امکان ورود یک لوله باریک ۱ سانتی متری را فراهم کند؛ این لوله از بیرون به داخل کلیه افراد هدایت می شود.

سپس یک تلسکوپ جهت مشاهده سنگ های درون کلیه وارد لوله می شود. سنگ ها نیز یا بدون هیچ تغییری از طریق لوله خارج می شود و یا قبل از آن شکسته خواهند شد. در انتهای پروسه، یک کاتتر کوچک پلاستیکی به نام لوله نفروستومی در داخل کلیه قرار می گیرد تا به صورت موقت ادرار را از بدن خارج کند.

کاتتر عمل PCNL کلیه

زمانی که از حالت بیهوشی خارج شده و بیدار می شوید، لوله نفروستومی را در داخل یک کیسه و یا چسبیده به کمر خود خواهید دید. همچنین یک کاتتر در مثانه شما قرار خواهد داشت. این لوله ها در اکثر موارد ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از عمل جراحی از بدن افراد خارج می شوند.

مراقبت پس از عمل PCNL در بیمارستان

انتظار مرخص شدن در عرض ۱ الی ۲ روز پس از عمل جراحی PCNL کلیه را داشته باشید. صبح روز بعد عمل نفرولیتوتومی، آزمایشی به نام سی تی اسکن انجام می شود تا پزشکان از خارج شدن تمامی سنگ های کلیه مطمئن شوند. لوله نفروستومی پس از اینکه پزشک نتیجه سی تی اسکن شما را رویت کند از بدنتان خارج می شود. در تعداد کمی از بیماران، لوله نفروستومی برای مدت بیشتری در داخل بدن باقی می ماند. پزشک جراح پس از انجام پروسه درمانی به شما خواهد گفت که آیا لوله نفروستومی باید برای مدت بیشتری در بدنتان باقی بماند یا خیر.

مراقبت پس از عمل PCNL در خانه

به مدت ۴ ساعت پس از عمل جراحی باید در تخت خواب استراحت کنید.

پزشکان و پرستاران شما را تشویق می کنند تا کم کم راه بروید و به مرور سرعت خود را بیشتر کنید.

از بلند کردن اجسام سنگین برای ۴ هفته پس از عمل جراحی خود اجتناب کنید.

از مواردی همچون پیاده روی های طولانی، بالا رفتن سریع از پله ها و رانندگی به مدت ۳ هفته خودداری کنید.

تا دو هفته پس از عمل جراحی فعالیت جنسی نداشته باشید.

استحمام پس از جراحی PCNL کلیه

امکان دوش گرفتن همراه با کیسه اوروستومی وجود دارد. فقط حتما پس از اتمام دوش خود این کیسه را با حوله خشک کنید.

اگر لباس های خشک در اختیار دارید، پس از دوش گرفتن حتما آنها را جایگزین لباس های خیس خود کنید. این کار را پس از خشک کردن زخم انجام دهید.

از رفتن به داخل وان یا استخر شنا تا زمانی که زخم روی پوستتان بهبود نیافته است خودداری کنید (معمولا دو الی سه هفته باید صبر کنید).

تا ۷ الی ۱۰ روز پس از عمل جراحی، انتظار داشتن ادراری به رنگ کرن بری (قرمز) همراه با لخته های کوچک خون از داخل لوله نفروستومی یا مثانه را داشته باشید. به مرور زمان ادرار شما به رنگ طبیعی زرد خود باز خواهد گشت.

اگر با یک لوله نفروستومی به خانه بروید

پرستاران به شما و اعضای خانواده نحوه مراقبت از لوله نفرستومی، کیسه ای که لوله را پوشش می دهد و نحوه گیره زدن آن در صورت نیاز را آموزش می دهند.

شما توسط یک پرستار مخصوص خانگی معاینه خواهید شد.

ممکن است یک آزمایش توسط پزشک جراح تجویز شود تا به کمک آن جهت خارج شدن لوله از بدن تصمیم گیری کند.

 اگر بدون لوله نفروستومی به خانه بروید

اگر لوله نفرستومی پس از آزمایش سی تی اسکن از بدن شما خارج شود، تنها با کیسه پلاستیکی مخصوصی که محل زخم را پوشش می دهد مرخص خواهید شد.

پرستاران به شما و اعضای خانواده آموزش می دهند چگونه ادرار را از داخل کیسه خارج کنید. پس از خشک شدن کیسه (معمولا یک تا دو روز بعد از عمل جراحی) می توانید آن را به همراه چسب نگه دارنده بر روی سوراخ پوست از بدن جدا کنید؛ درست مثل کندن یک چسب زخم از روی پوست. این ناحیه را باید به کمک یک بانداژ خشک پوشش دهید. اگر این بانداژ جدید خیس شد، آن را عوض کنید. پس از یک الی دو روز می توانید به کلی بانداژ را نیز از روی زخم روی پوست جدا کنید.

زخم کوچکی که در نفرولیتوتومی بر روی پوست ایجاد می شود معمولا در عرض دو الی سه روز از بین خواهد رفت. اگر هیچ نشتی از این ناحیه وجود ندارد می توانید بانداژ را از روی آن خارج کنید.

شرایط مراجعه به پزشک

در صورت رخ دادن هر کدام از مواردی که در پایین ذکر می کنیم، حتما با پزشک خود در تماس باشید و یا به اورژانس مراجعه کنید

داشتن تب و لرز (دمای بالای ۳۸٫۴ درجه سانتی گراد)

داشتن درد زیادی که به کمک داروهای تجویزی از بین نمی رود، به خصوص همراه با کاهش میزان ادراری که از لوله نفروستومی خارج می شود

داشتن حس ادامه دار تهوع و استفراغ که بیش از نیم روز طول بکشد.

پس از گذشت یک هفته، حجم زیادی ادرار از خروجی زخم جراحی خارج شود ( زمانی که نیاز به تخلیه کیسه هر یک الی دو ساعت داشته باشید)

افزایش میزان خون در ادرار ( به رنگ کچاپ) و یا دفع سنگ هایی به اندازه سکه های کوچک از طریق ادرار

خارج شدن و یا شکستن لوله نفروستومی یا داشتن ورم در اطراف لوله نفروستومی در روز های بعد از عمل PCNL کلیه

وجود یک بوی خاص و بد در اطراف لوله نفروستومی


دکتر کلیه، مرجع تخصصی بیماری های کلیه و مجاری ادراری

زیر نظر: دکتر حسین کرمی، متخصص جراحی کلیه

این نوشته رو دوست داشتید؟

7

ملاقات حضوری

تماس مستقیم

همه روزه از ساعت 16 تا 20 شب آماده ویزیت بیماران محترم در مطب می باشند. آدرس: تهران، خیابان شریعتی،قلهک،روبروی مسجد قلهک ، کوچه سجاد ، ساختمان پزشکان سجاد، پلاک 68

about-section.png

تمامی حقوق این سایت محفوظ است

Shopping Basket