موثرترین روش جراحی سنگ کلیه کدام است؟

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

سنگ کلیه عارضه ای دردناک است که از دیرباز برای درمانش، شیوه های مختلفی به کار گرفته شده است. یک روش شایع، جراحی سنگ کلیه است. اما جراحی سنگ کلیه ، دیگر مثل سابق عملی آزاردهنده نیست. در ادامه بیشتر با شیوه های مختلف جراحی سنگ کلیه نظیر عمل pcnl کلیه آشنا می شوید.

درمان های پیشرفته ای که امروزه برای سنگ کلیه در نظر گرفته می شود کمتر تهاجمی است، حتی برای بزرگ ترین سنگ ها. در مورد سنگ های کوچک در بعضی روش ها جراحی همان روز انجام می شود و فرد به سرعت به کار و فعالیت های روزانه برمی گردد.

مکانیزم بیماری سنگ کلیه

برخی مواد محدود کننده و محرک سنگ کلیه، عامل پروسه پیچیده شکل گیری سنگ در کلیه ها هستند؛ زمانی که حجم نامناسب و غیر متعادلی از آن ها در کلیه وجود داشته باشد، احتمال ایجاد سنگ و کریستال بالا می رود. اشباع شدن بیش از حد کلسیم و نمک های اگزالات منجر به ایجاد اجرام کریستالی در کلیه افراد شده و همین موضوع مهمترین دلیل شکل گیری سنگ در بدن افراد به حساب می آید.

در مکانیزم شکل گیری سنگ های کلیه، ابتدا شاهد شکل گیری بلور های کریستالی و سپس رشد یا تجمیع این کریستال ها تا حدی که بتوانند برای ساختار درون کلیه ها مشکل ایجاد کنند هستیم. در ادامه، تجمیع این کریستال ها در داخل سیستم جمع آوری مواد در کلیه ها و افزایش هسته های ثانوی می تواند منجر به ایجاد سنگ در بدن بیماران شود.

اگزالات کلسیم عامل ایجاد حجم عظیمی از سنگ های کلیه در بدن افراد است و این آمار در حدود ۸۰ درصد گزارش شده است. از طرفی کلسیم فسفات نیز منجر به شکل گیری ۱۵ درصد از سنگ های کلیوی می شود. کریستال های مذکور ممکن است در داخل مایع لوله ای یا در مایع بینابینی کلیوی شکل بگیرند و همین اشباع شدن کلیه می تواند منجر به کاهش حجم ادرار و تغییر پی اچ ادرار شود. شکل گیری اجرام و سنگ های کلیه در نهایت می تواند مشکلاتی از قبیل هیپرکالسیوریا، هیپوریکوسوری، هیپو کراتراتوری، هیپوکسالورژی یا ترکیبی از این موارد را برای بیمار به وجود آورد.

ادرار و احتمالا مایع لوله ای از شکل دهنده های سنگ معمولا در بیمارانی با کلیه های سنگ ساز میزان اشباع پذیری بالاتری به نسبت بزرگسالان سالم و نرمال دارند و شکل گیری هسته های کریستالی و رشد آن ها در این دسته از افراد بیشتر اتفاق می افتد. افزایش این دسته از عناصر به شکل طولانی مدت می تواند سنگ های کلیوی را به وجود آورد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، دفع بیش از حد کلسیم و یا اگزالات، چه به تنهایی و چه هر دو با هم، در کنار حجم پایین ادرار می تواند منجر به اشباع بیش از حد کلسیم اگزالات شود.

برخی از مشکلات ژنتیکی و بیماری ها از قبیل کمبود APRT در بدن، سیستینوری، بیماری دنت، هیپومنیزمی خانوادگی با هیپرکلسیوری و نفروکالکتینوز (FHHNC) و هیپوکسالورژی اولیه (PH) می توانند منجر به ایجاد سنگ های کلیه مزمن در کودکان شوند.

روش های جراحی سنگ کلیه

در کل سه روش برای جراحی سنگ کلیه وجود دارد. انتخاب هر کدام از این روش ها به عوامل زیادی مثل اندازه و نوع سنگ، داروهایی که استفاده می کنید، مشکلات پزشکی دیگر و ترجیح خودتان بستگی دارد. در ادامه، به توضیح هر کدام پرداخته می شود.

سنگ شکنی با موج شوک (ESWL)

لیتوتریپسی سنگ کلیه یا سنگ شکنی با موج شوک، انتخابی خوب برای سنگ های کوچک تا متوسط است و روشی سرپایی برای بیماران تحت بیهوشی عمومی محسوب می شود. در این روش، از امواج صوتی پر قدرت برای شکستن و خرد کردن سنگ های کلیه استفاده می شود و این در حالی است که بافت های اطراف اصلاً تحت تاثیر قرار نمی گیرند. خرده های سنگ ها بعداً به طور طبیعی با جریان ادرار و با کمترین ناراحتی (یا حتی بدون ناراحتی) دفع می شوند. جراحی سنگ کلیه به روش لیتوتریپسی، برای درمان اکثر سنگ های کلیه و حالب بسیار موثر است.

جراحی سنگ کلیه به روش لیتوتریپسی با موج شوک (SWL)

مزایای روش SWL

 • موفقیت کامل در مورد اکثر سنگ های کوچک تا متوسط
 • سرپایی بودن و عدم نیاز به بستری
 • کم ترین میزان ناخوشی بعد از عمل
 • غیرتهاجمی و بدون زخم بودن
 • سریع و آسان بودن

چرا روش ESWL  را انتخاب کنم؟

لیتوتریپسی بدون بستری است و در مورد سنگ های کوچک تا متوسط کاملاً ترجیح دارد. بسیار مطمئن و موثر و با درصد موفقیت عالی محسوب می شود. همچنین، از آنجایی که نیاز به بستری ندارد، چند ساعت بعد از عمل در خانه خواهید بود و دوره ی بهبود هم بسیار سریع است.

آیا جراحی سنگ کلیه به روش ESWL محدودیت دارد؟

این روش هم مثل هر روش دیگری محدودیت هایی دارد. بعضی سنگ های خاص هستند که بسیار محکم اند و نسبت به شکستن با موج صوتی مقاوم هستند. یا بعضی سنگ ها هم وجود دارند که البته بسیار کم هستند اما با پرتو ایکس قابل رویت نیستند و نمی توان آن ها را مورد هدف قرار داد. پس اگر سابقه ی سنگ های اوریک اسیدی، مونوهیدرات یا سیستین دارید، جراحی سنگ کلیه به شیوه لیتوتریپسی برای شما مناسب نیست.

از طرفی، شاید سنگ های خیلی بزرگ، یا سنگ هایی که به سمت قسمت های پایینی دستگاه ادراری حرکت کرده اند، با روش های دیگر بهتر درمان شوند. همچنین، فاکتورهایی هم در بیمار باید بررسی شود. مثلاً اگر بیمار از داروهای رقیق کننده ی خون استفاده می کند یا باردار است و یا حتی احتمال بارداری می دهد، نباید از این روش استفاده کند.

عوارض جراحی سنگ کلیه به روش ESWL 

SWL یک روش ایمن و بی خطر و بسیار موثر است که درصد موفقیتی عالی دارد. با این حال مثل هر روش دیگری عوارضی هم دارد. البته خونریزی و درد شدید در این روش کلاً نادر است. اما شایع ترین عارضه ای که ممکن است بعد از این روش ایجاد شود، آزردگی پوست در ناحیه نزدیک به محل سنگ است.

            برای اطلاعات بیشتر در زمینه سنگ کلیه و انواع سنگ کلیه می توانید بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

 

عمل جراحی سنگ کلیه به روش باز

 

عمل جراحی سنگ کلیه با لیزر

یورتروسکوپی هم مثل SWL، روشی است که برای درمان سنگ های کوچک تا متوسط در هر قسمت دستگاه ادراری ترجیح دارد. یورتروسکوپی و لیتوتریپسی لیزری در دسته عمل های جراحی سرپایی است و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

در این روش، اورولوژیست از طریق مجرای کوچک، به مثانه و از آن جا به حالب، لوله ی کوچکی وارد می کند. این لوله ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می کند. بعد سنگ را با استفاده از لیزر به قطعات کوچک می شکنند که بعداً دفع می شود یا آن قدر کوچک و ریز و به شکل شن می شوند که از طریق جریان معمول ادرار از کلیه شسته خواهند شد.

این لوله ی کوچک که استنت نامیده می شود، اغلب به طور موقت کار گذاشته می شود تا به تخلیه ی کلیه کمک کند. استنت کاملاً درونی کار گذاشته می شود و بعد از ۳ تا ۱۰ روز خارج می شود. خارج کردن استنت، خیلی راحت و آسان و بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود.

درست است که یورتروسکوپی اندکی از SWL تهاجمی تر است، اما اگر سنگی دارید که خیلی محکم است و به SWL جواب نمی دهد یا نوع خاصی است که با پرتو ایکس قابل رویت نیست، یورتروسکوپی ترجیح دارد. به علاوه، در مورد سنگ هایی هم که در قسمت پایین دستگاه ادراری و نزدیک مثانه قرار دارند، یورتروسکوپی بر SWL مقدم است.

 

یورتروسکوپی و لیتوتریپسی لیزری

مزایای یورتروسکوپی

 • نتایج عالی برای سنگ های کوچک تا متوسط
 • قابلیت درمان سنگ هایی که با SWL شکسته نمی شوند
 • بدون توقف درمان رقیق کردن خون می توان آن را انجام داد
 • بدون نیاز به بستری
 • بدون نیاز به برش
 • سریع و آسان

 چرا  جراحی سنگ کلیه به روش یورتروسکوپی  را انتخاب کنم؟

یورتروسکوپی یکی از دو روش مقدم جراحی سنگ کلیه برای درمان سنگ های کوچک تا متوسط است، و اگر سنگی دارید که نمی توان آن را با SWL درمان کرد، یورتروسکوپی بهترین گزینه ی درمانی شماست. همچنین اگر سنگ سیستین، مونوهیدرات یا اوریک اسیدی دارید، یورتروسکوپی بهترین گزینه است. از طرفی، می توان این روش را بدون نیاز به توقف استفاده از داروهای رقیق کننده ی خون اجرا کرد و زمان بهبودی هم سریع است.

آیا جراحی سنگ کلیه به روش یورتروسکوپی محدودیتی دارد؟

با وجودی که یورتروسکوپی بسیار تطبیق پذیر و همه کاره است، اما محدودیت هایی هم دارد؛ مثلاً سنگ های بزرگ را با روش های دیگر بهتر می توان درمان کرد. همچنین، علیرغم انعطاف پذیری و سایز کوچک وسیله، بعضی اوقات پیش آمده که ابزار به سنگ نرسیده است. و اینکه استنت اغلب بعد از عمل کار گذاشته می شود تا به تخلیه کمک کند و این در حالی است که تورم بعد از عمل برطرف شده است. از طرفی، خیلی از بیماران از وجود استنت ابراز ناخرسندی می کنند.

عوارض جراحی سنگ کلیه به روش یورتروسکوپی 

با این که یورتروسکوپی روشی موثر است، اما مثل هر روش دیگری محدودیت هایی هم دارد. البته اتفاقاتی مثل خونریزی شدید در این مورد نادر است. مشکل این روش معمولاً در ارتباط با حضور استنت است که می تواند موجب کمردرد خفیف و تحریک مثانه و تکرر ادرار شود. این نشانه ها خطرناک نیستند و با دارو کنترل می شوند. وقتی استنت وجود دارد ممکن است خون هم در ادرار دیده شود اما معمولاً خیلی کم است و مشکلی ایجاد نمی کند.

 جراحی سنگ کلیه به روش PCNL

برای سنگ های بسیار بزرگ یا پیچیده، و یا تعداد زیادی سنگ کوچک در یک کلیه، روشی که ترجیح داده می شود نفرولیتوتومی زیرپوستی است. این روش نیاز به یک شب بستری شدن دارد. در این روش یک اورولوژیست و رادیولوژیست با هم همکاری می کنند تا بتوانند مستقیماً به سیستم تخلیه ی کلیه کانال بزنند.

نفرولیتوتومی زیرپوستی، نوعی از جراخی سنگ کلیه به حساب می آید که با ایجاد برشی کوچک به اندازه ی یک سکه در پشت انجام می شود. بعد از این کار، اورولوژیست می تواند با مجموعه ای از ابزارهای مخصوص، سنگ را بشکند و خرده های آن را بیرون بکشد. سپس، یک لوله ی تخلیه یا یک استنت به طور موقت کار گذاشته می شود تا به کلیه برای تخلیه کمک کند.

در مورد سنگ های خیلی بزرگ معمولاً یک شست و شو هم نیاز است. بیمار را می توان بعد از ۲۴ ساعت مرخص کرد. با این که این روش، یک نوع عمل جراحی تهاجمی است، اما چون بسیار موثر و مطمئن است در میان بیماران از محبوبیت بالایی برخوردار است و در مقایسه با دیگر عمل های سنگ کلیه، رضایت زیادی از آن گزارش شده است.

جراحی سنگ کلیه به روش نفرولیتوتومی زیرپوستی (PCNL)

مزایای جراحی سنگ کلیه PCNL

 • موثر در درمان سنگ های بسیار بزرگ یا خاص، یا تعداد زیادی سنگ کوچک در یک کلیه
 • پاکسازی اکثر سنگ ها در یک جلسه
 • مطمئن و موثر

فیلم عمل PCNL کلیه

برای مشاهده ادامه فیلم روی فیلم کلیک کنید و به آپارات دکتر حسین کرمی منتقل شوید.

چرا جراحی سنگ کلیه به روش PCNL را  انتخاب کنم؟

تصمیم بر انجام این روش، بر اساس اندازه ی سنگ است. در مورد سنگ های بسیار بزرگ یا مجموعه ای از سنگ ها، این یک روش استاندارد است.

چرا سنگ های بزرگ را نباید با SWL یا یورتروسکوپی درمان کرد؟

SWL و یورتروسکوپی در مورد سنگ های بسیار بزرگ (بزرگ تر از ۲ سانتیمتر)، نمی توانند به طور منفرد و بدون کمک گرفتن از روش دیگری، سنگ را کاملاً پاکسازی کنند. در حقیقت، استفاده از این روش های غیرتهاجمی در مورد سنگ های بسیار بزرگ، فقط شما را در معرض ریسک قرار می دهد.

 آیا جراحی سنگ کلیه به روش PCNL محدودیتی هم دارد؟

درست است که PCNL می تواند تقریباً هر نوع سنگی را پاکسازی کند، اما محدودیت هایی هم دارد. PCNL تقریباً می تواند سنگ ها را با یک مرتبه عمل و بدون نیاز به روش دیگری پاکسازی کند، اما سنگ های خیلی بزرگ و پیچیده معمولاً نیاز به کمک روش های دیگر هم دارد. به علاوه، در این روش از استنت یا لوله ی تخلیه به طور موقت استفاده می شود که نارضایتی ایجاد می کند. نفرولیتوتومی زیرپوستی ماهیت تهاجمی دارد و نیاز است بیمار یک شب در بیمارستان بستری شود. بعلاوه اینکه نمی توان آن را در مورد بیمارانی که از داروهای رقیق کننده ی خون استفاده می کنند، به کار برد.

  عوراض جراحی سنگ کلیه به شیوه PCNL عوارض جانبی هم دارد؟

این روش وقتی توسط یک جراح باتجربه در جراحی سنگ کلیه انجام شود بسیار مطمئن و بی خطر است و بیماران رضایت بالایی از آن دارند. با این حال، چون روشی تهاجمی است مشکلاتی هم به همراه دارد. البته چیزهایی نظیر خونریزی شدید یا آسیب به کلیه و بافت های مجاور، تقریباً غیر معمول است. اما مشکلات شایع بعد از این عمل، درد خفیف در ناحیه ی برش، نیاز به وجود استنت یا لوله ی تخلیه در بدن به طور موقت، و وجود خون در ادرار است.


دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری و فوق تخصص لاپاراسکوپی

این نوشته رو دوست داشتید؟

4

دیدگاه ها بسته شده اند.

ملاقات حضوری

تماس مستقیم

همه روزه از ساعت 16 تا 20 شب آماده ویزیت بیماران محترم در مطب می باشند. آدرس: تهران، خیابان شریعتی،قلهک،روبروی مسجد قلهک ، کوچه سجاد ، ساختمان پزشکان سجاد، پلاک 68

about-section.png

تمامی حقوق این سایت محفوظ است

طراحی و توسعه توسط ❤ همیار سیستم

Shopping Basket