زیر نظر متخصص جراحی: دکتر حسین کرمی

Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

با این که رژیم های غذایی به عنوان علت عفونت های کلیوی یا عاملی برای پیشگیری از آن شناخته نمی شوند، اما خوردن مواد مفید و نوشیدن آب می تواند توانایی بدن را برای کاهش عفونت کلیه و مقاومت در برابر عفونت ها تقویت کند و اگر عفونتی ایجاد شد، بهبود را تسریع بخشد.

عفونت کلیه می تواند روی یک یا هر دو کلیه اثر بگذارد و موجب درد، تب و لرز، تکرر ادرار و تهوع شود. برای درمان این مشکل، معمولاً از آنتی بیوتیک ها به مدت چند هفته استفاده می شود. علاوه بر مواردی که ذکر شد، تغذیه مناسب از مثانه در مقابل عواملی که منجر به عفونت کلیه می شوند محافظت می کند و عفونت را کاهش می دهد.

برای کاهش عفونت کلیه مایعات بنوشید

وقتی دچار عفونت کلیه شده اید خیلی مهم است که مایعات فراوان بنوشید. مایعات به بدن شما کمک می کنند باکتری های مضر را از طریق ادرار دفع کنید. نوشیدن زیاد مایعات و در نتیجه ادرار بیشتر، راهی مفید برای غلبه بر عفونت های مکرر و گاهش عفونت کلیه است.

اگر دچار استفراغ هم شده اید، حتما آب یا مایعات دیگری مثل سوپ رقیق، ژلاتین، و آب میوه مصرف کنید تا دچار کم آبی نشوید. اگر اشتهایتان کم شده بهتر است از آب میوه ها، سوپ و اسموتی ها استفاده کنید، تا مواد مغذی و کالری مورد نیاز برای بهبودی بدن تامین شود.

نوشیدنی مناسب برای درد کلیه

نوشیدنی های مناسب برای کلیه

آب به مقدار زیاد بنوشید

از آنجایی که آب به دفع باکتری ها از بدن کمک می کند، نوشیدن آب مهمترین گزینه برای کاهش درد کلیه است. همچنین آب، مجاری ادراری را تمیز کرده و عفونت های احتمالی را رفع می کند. اکثر پزشکان توصیه می کنند روزی ۸ لیوان نیم لیتری آب بنوشید. هرچند مقدار آب دریافتی کاملا به شما و وضع سلامتی بدن شما بستگی دارد.

آب کرنبری

گفته می شود آب کرنبری نیز می تواند عفونت مجاری ادراری را رفع کند. در صورتی که میخواهید از آب کرنبری استفاده کنید، حتماً توجه داشته باشید از آبمیوه های دارای مواد نگهدارنده استفاده نکنید. ممکن است بتوانید از برخی فروشگاه ها، این نوشیدنی را پیدا کنید.

آب  جعفری

هرچند شاید نوشیدن آب گیاه جعفری زیاد خوشایند نباشد، اما این نوشیدنی ادرار را زیاد می کند و به دفع باکتری های بدن کمک می کند. جعفری یک گیاه مغذی با خاصیت مدر بودن است که می تواند تعداد دفعات ادرار را افزایش دهد

خانواده توت ها

توت ها منابع غنی آنتی اکسیدان هستند که توانایی بدن را برای مقابله با عفونت و غلبه بر التهاب، افزایش می دهند. همچنین، آب و پتاسیم را فراهم می کنند که الکترولیت و مایعات بدن تامین باشد، چون وقتی استفراغ کنید الکترولیت از دست می رود.

کران بِری، بلوبری و لینگون بری (انواعی از خانواده ی توت ها) مزایای فوق العاده ای دارند چون ترکیبات طبیعی به نام تانین دارند که می تواند از اتصال باکتری اشریشیا کولای (ای کولای) به سلول ها در دستگاه ادراری و ایجاد عفونت جلوگیری کند و عفونت را کاهش دهد.

غذاهای مناسب کاهش عفونت کلیه

غلات انرژی زا

اندام های شما که کلیه هم جزیی از آن هاست بدون کربوهیدرات کافی نمی تواند به درستی کار کند. از طرفی، کربوهیدرات ها گلوکز فراهم می کنند که منبع اصلی انرژی بدن است. برای مقابله با خستگی و به دست آوردن مواد مغذی کافی، مثل ویتامین های گروه B و سلنیوم، باید از غلات استفاده کرد.

اگر دچار تهوع هستید از مواد کم مزه تر مثل نان های تُست غلات کامل، جو دو سر و یا بیسکوییت های کراکر استفاده کنید. دیگر مواد مغذی شامل برنج وحشی سبوس دار، برنج قهوه ای و پاپ کورن است.

محصولات لبنی پرورشی

همه ی باکتری ها هم بد نیستند. مثلاً باکتری مفیدی به نام پروبیوتیک در محصولات لبنی پرورشی مثل ماست و کِفیر وجود دارد که از دستگاه ادراری در مقابل عفونت ها محافظت می کند. همچنین، مقداری زیادی پروتئین تولید می کند که نقش مهمی در ایمنی بدن ایفا می کند.

برای استفاده از مزایای پروبیوتیک، از ماست و کِفیر (که نوعی نوشیدنی است) استفاده کنید. این مواد غذایی شامل باکتری های فعالی مثل لاکتوباسیل و بیفیدوباکتریا هستند. ماست پروبیوتیک را به عنوان میان وعده یا وعده ی غذایی کوچکی برای خود انتخاب کنید، و برای کاهش عفونت کلیه می توانید آن را با انواع توت ها و غلات کامل هم مخلوط کنید.

پروفسور دکتر حسین کرمی

متخصص جراحی کلیه و فلوشیپ تخصصی اندویرولوژی

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی

این نوشته رو دوست داشتید؟

[wp_ulike]
Shopping Basket