Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

از هر ۱۰ آمریکایی ۵ نفر به صورت روزانه قهوه مصرف می کنند. یکی از اولین سولاتی که افراد پس از اطلاع از ابتلای خود به بیماری کلیوی و لزوم تغییر در رژیم غذایی می پرسند این است که آیا قهوه یک نوشیدنی مفید برای سنگ کلیه است یا اینکه ضرر دارد؟ تأثیر قهوه بر کلیه منفی نیست اما چندین مورد را باید در نظر گرفت:

اولین موردی که باید در نظر گرفت ارزش غذایی قهوه است. یک فنجان (۲۵۰ میلی لیتر) قهوه سیاه حاوی ۱۱۶ میلی گرم پتاسیم است. قهوه یک ماده غذایی کم پتاسیم در نظر گرفته می شود. با این حال، برخی افراد روزانه بیش از یک فنجان قهوه میل می کنند. سه تا چهار فنجان قهوه حاوی مقادیر بالایی از پتاسیم بوده و مصرف روزانه آن می تواند سطح پتاسیم خون را افزایش دهد.

اضافه کردن خامه یا شیر به قهوه پتاسیم آن را افزایش می دهد. به طور کلی مصرف کمتر از ۳ فنجان قهوه در روز ایمن در نظر گرفته می شود. مقدار کالری، کربوهیدارت، پروتئین، فسفر و سدیم موجود در قهوه سیاه بسیار اندک بوده و در ارزش غذایی آن لحاظ نمی شوند.

قهوه برای سنگ کلیه

رابطه قهوه و فشار خون

کافئین سبب افزایش ناگهانی و کوتاه مدت فشار خون می شود. تحقیقات ارتباطی بین مصرف روزانه سه تا چهار فنجان قهوه و افزایش خطر ابتلا به بیماری کلیوی یا کاهش عملکرد کلیوی یافت نکرده اند. با این وجود، میانه روی در مصرف قهوه توصیه می شود. افرادی که به مشکلات فشار خون مبتلا هستند باید مصرف روزانه قهوه خود را به کمتر از ۳ فنجان برسانند.

میزان مایعات مصرفی در روز

قهوه جزو مایعات به شمار می رود. افراد با رژیم مایعات محدود می توانند نوشیدن قهوه را در موارد مجاز روزانه خود قرار دهند.

به طور کلی، قهوه یک نوشیدنی قابل قبول برای مبتلایان به بیماری های کلیوی بوده و در صورت مصرف متعادل خطر آن اندک خواهد بود. مواد افزودنی قهوه همانند شیر و بسیاری از خامه ها مقدار پتاسیم و فسفر قهوه را افزایش می دهند. در صورت داشتن پرسش در زمینه مقدار مصرف قهوه و تاثیر قهوه بر سنگ کلیه باید با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت شود.

نوشیدنی های مفید برای سنگ کلیه

با توجه به مطالب بالا نتیجه گرفتیم تأثیر قهوه بر کلیه منفی نیست و باید ملاحظاتی را در این زمینه رعایت کرد.

تنها موردی که شاید بتواند قهوه را به یک نوشیدنی مفید برای سنگ کلیه تبدیل کند، این است که مصرف قهوه باعث افزایش ادرار شده و از این رو میزان مایع قابل دفع از بدن را افزایش داده و ریسک تجمع سنگ کلیه را کاهش داده و باعث پاکسازی کلیه می شود.

نوشیدنی مفید برای سنگ کلیه

افراد بهتر است در کنار قهوه، از مایعات دیگری چون آب هندوانه، آب جو بدون الکل، آب لیمو و آب پرتقال، چای و … استفاده نمایند.

دکتر کلیه، مرجع تخصصی بیماری های کلیه و مجاری ادراری

زیر نظر: دکتر حسین کرمی، متخصص جراحی کلیه

این نوشته رو دوست داشتید؟

8
Shopping Basket