زیر نظر متخصص جراحی: دکتر حسین کرمی

 سنگ های کلیه توده های جامدی هستند که در کلیه ها زمانی كه سطوح بالایی از کلسیم، اگزالات، سیستین، فسفات و مایع کمی وجود دارد ، تشكیل می شوند.  انواع مختلفی از سنگ های کلیه وجود دارد.  برای مشخص كردن نوع سنگ آزمایش هایی وجود دارد

اگزالات  یک ماده طبیعی است كه در بسیاری از غذاها یافت می شود.  بدن از غذا برای تولید انرژی استفاده می کند.  بدن پس از استفاده از آنچه نیاز دارد، مواد زائد را از طریق جریان خون به کلیه ها منتقل كرده تا از طریق ادرار از بدن خارج شوند. 

ادرار دارای مواد زائد مختلفی است. اگر مواد زائد زیادی در مقدار كمی مایع وجود داشته باشد، باعث تشكیل کریستال هایی می شود.  این کریستال ها ممکن است به یکدیگر بچسبند و یك توده جامد (سنگ کلیه) را تشکیل دهند.  اگزالات نوعی ماده است که می تواند باعث تشكیل کریستال در ادرار شود.  اگر اگزالات زیادی در مایع کمی وجود داشته باشد ، در حین تشكیل ادرار در كلیه اگزالات به کلسیم می چسبد .

اگزالات کلسیم در ادرار نشانه چیست؟

سنگ های کلیوی در افراد مبتلا به بیماری های التهابی روده شایع تر هستند.  این شرایط روی توانایی بدن برای جذب چربی ها تاثیر می گذارد.  اگر چربی به درستی جذب نشود، چربی به کلسیم متصل شده و اگزالات خالی می ماند. سپس اگزالات جذب شده و به کلیه منتقل می شود و می تواند باعث تشكیل سنگ شود . 

به طور مشابه، پس از عمل جراحی بای پس معده، بدن كلسیم كم تری از سیستم گوارش جذب می کند.  به همین علت، میزان بالای اگزالات در دستگاه ادراری باعث تشكیل کریستال ها می شود .

 اگر سنگ های كلسیم اگزالات عود كنند ، پزشک آزمایش هایی را در مورد این بیماری ها درخواست خواهد كرد . هم چنین به شما در كاهش عوامل خطر در سبک زندگی شما كمك خواهد كرد.

مقالات مرتبط: اندازه سنگ کلیه

وجود کریستال در ادرار
وجود کریستال در ادرار

پیشگیری از ایجاد سنگ های کلسیم اگزالات

برای پیشگیری از سنگ کلیه اگزالات کلسیمی به اندازه کافی مایعات بنوشید . اولین كاری که می توانید انجام دهید این است که به اندازه کافی مایعات بنوشید مانند آب.  نوشیدن مایعات کافی ادرار خود را رقیق كرده و تشكیل كریستال و سنگ را سخت می كند . پزشك با توجه به سلامت كلی، رژیم غذایی و شیوه زندگی میزان مناسب مایعات مصرفی روزانه را به شما توصیه خواهد كرد .

🛑 مقالات مرتبط: عوارض بعد از دفع سنگ کلیه

از مصرف بیش از حد پروتئین اجتناب کنید. خوردن بیش از حد مواد غذایی حاوی پروتئین زیاد باعث ایجاد سنگ می شود.

نمک (سدیم) کمتر بخورید. رژیم غذایی حاوی نمک (سدیم) باعث ایجاد کلسیم در ادرار می شود. کلسیم بیش از حد در ادرار باعث تشكیل سنگ های جدید می شود. این امر می تواند استخوان های شما را نیز تضعیف نماید.

میزان کلسیم رژیم غذایی خود را متعادل كنید. برخی افراد فکر کنند که با اجتناب از کلسیم جلوی تشكیل سنگ را می گیرند ، اما اشتباه فكر می كنند. کلسیم یك ماده مغذی است كه در محصولات لبنی مانند ماست، شیر و پنیر موجود است و برای اتصال به اگزالات در معده و روده به آن نیاز دارید . 

درمان سنگ کلیه

بهترین راه دریافت کلسیم به بدن ، غذاهایی است که می خورید.  ممکن است با مصرف مکمل کلسیم آسانتر به نظر بیاید اما این فرم از کلسیم در مکمل ها ممکن است شانس تشکیل سنگ های كلسیم اگزالات کلسیم جدید را افزایش دهد.

در مورد بهترین راه ورود کلسیم به رژیم غذایی با پزشك مشورت كنید تا میزان كلسیم مصرفی شما متعادل باشد . 

از مصرف مکمل های ویتامین C اجتناب کنید.قبل از مصرف مکمل های ویتامین C، با پزشک خود مشورت کنید. مصرف بیش از حد ویتامین C می تواند مقدار زیادی اگزالات در ادرار ایجاد کند.

غذاهای غنی از اگزالات را كمتر مصرف كنید. محدود كردن مصرف غذاهای غنی از اگزالات ممکن است موجب کاهش احتمال تشكیل سنگ های جدید شود. این مواد غذایی عبارتند از : 

عوامل موثر در تشکیل سنگ های کلسیم اگزالات

 عوامل خطر مشخصی ممکن است باعث تشكیل سنگ های كلسیم اگزالات شوند. این عوامل خطر عبارتند از:

آیا باید تمام غذاهایی که اگزالات یا کلسیم دارند را از رژیم غذایی حذف كرد؟

خیر، این كار یک اشتباه رایج است.  برخی افراد فکر می کنند که با حذف تمام غذاهای حاوی اگزالات یا كلسیم جلوی تشكیل سنگ ها را می گیرند . این تفكر صحیح نیست و می تواند منجر به سؤ تغذیه شود. 

غذاهای غنی از کلسیم و اگزالات را همراه  وعده غذایی مصرف كنید.  این کار به اتصال كلسیم و اگزالات به یكدیگر در معده و روده قبل از رسیدن به کلیه ها كمك می كند و از تشكیل سنگ جلوگیری می كند.

دکتر کلیه، مرجع تخصصی بیماری های کلیه و مجاری ادراری

زیر نظر: دکتر حسین کرمی، متخصص سنگ کلیه

1

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

Shopping Basket