درد بعد از دفع سنگ کلیه

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

باقی ماندن درد بعد از دفع سنگ کلیه ناشایع نیست. اطلاعات ما درباره این عارضه کامل نیست. اما عوارض خفیفی در بیماران تا چند هفته بعد از دفع سنگ مشاهده کرده ایم. این ناراحتی ممکن است به دلیل باقی ماندن التهاب یا تورم در حالب و مناطقی از کلیه باشد و باید خود به خود برطرف شود.

عوارض بعد از دفع سنگ کلیه

ممکن است چند دلیل برای درد ماندگار بعد از دفع سنگ کلیه وجود داشته باشد. بعضی از این دلایل عبارتند از:

عدم مشاهده سنگ در سی تی اسکن

در حالی که سی تی اسکن برای مشخص کردن سنگ دقت بالایی دارد، اما چند حالت وجود دارد که سنگ میتواند مشخص نشود. سی تی اسکن شامل تصویر برداری از تمام طول حالب نمی شود اما توقف قبل از رسیدن به مثانه میتواند سنگی که از آن جا پایین تر بوده است را مشخص نکند. همچنین سنگی که در پایین ترین قسمت های حالب در نزدیکی مثانه باشد میتواند بعضی اوقات با کلسیفیکاسیونی که به عنوان فلبولیت شناخته میشود اشتباه گرفته شود زیرا این دو میتوانند نمای شبیه به هم داشته باشند.

دلیل دیگری مستقل از سنگ ها

انسداد مادرزادی حالب، که به عنوان انسداد یورتروپلویک جانکشن شناخته میشود، میتواند دردی مشابه حمله های سنگ کلیه ایجاد کند و تورمی درون کلیه روی سی تی اسکن نشان خواهد داد. با این حال، سرنخ های دیگری در سی تی اسکن وجود دارد که معمولا به پزشک شما اجازه می دهند مشخص کند آیا درد ناشی از همین عامل است یا خیر.

سایر عوامل درد بعد از دفع سنگ کلیه

دیگر علت های ناشایع برای تورم و درد کلیه که ممکن است به سادگی با سی تی اسکن بدون کنتراست تشخیص داده شوند میتوانند شامل ورود لخته خونی یا قسمتی از بافت کلیه به درون حالب، وجود اسکار یا انسداد های دیگری در حالب، و در موارد خیلی نادر توموری باشد که حالب را درگیر کرده باشد.

درد کلیه

برای آگاهی بیشتر در این زمینه این مقاله را مطالعه کنید: همه چیز درباره درد کلیه

درمان درد بعد از دفع سنگ کلیه

توصیه می شود تحت نظارت یک پزشک گزارش های عکس برداری مرور و بررسی شود.همچنین بعضی از پزشکان، اغلب شامل اورولوژیست ها، ممکن است خود عکس های سی تی اسکن را مرور کنند (نه گزارش های آن را).

میتوانید با پزشکتان مشورت کنید که آیا انجام آزمایشات بیشتر برای تایید از بین رفتن تورم کلیه برایتان ضروری است یا خیر. این تورم باید خود به خود برطرف شود اگر واقعا سنگ شما به درستی دفع شده باشد.

لطفا در نظر داشته باشید که این اطلاعات توصیه های پزشکی یا گزینه های پیشرفته قطعی برای شما نیستند. هر بیمار یک فرد خاص است و توصیه میکنیم هر بیمار به پزشک خودش مراجعه کند، پزشکی که بتواند شرایط و جزئیات بیمار را بررسی کند.

علائم افتادن سنگ کلیه

هنگامی که سنگ ها به قطعات کوچکتر شکسته می شوند و به سمت حالب حرکت می کنند، معمولاً درد پهلو و پشت به صورت شدید احساس می شود که اغلب با حالت تهوع و استفراغ همراه است. وقتی سنگ کلیه به مثانه رسیده و به سنگ مثانه تبدیل می شود، درد قطع می شود. پس از آن، سنگ به همراه ادرار از مثانه خارج می شود و در این حالت نیز ممکن است احساس درد داشته باشید. در صورتی که سنگ ها کوچکتر باشند، شما ممکن است متوجه علائم دفع سنگ کلیه نشوید.

هیچ راهی برای تخمین زمان افتادن سنگ کلیه وجود ندارد. اغلب سنگ ها بین چند ساعت تا چند روز زمان می برد تا از کلیه و مثانه خارج شوند. در این مدت رنگ ادرار شما ممکن است قرمز، صورتی یا قهوه ای باشد. این علائم افتادن سنگ کلیه، طبیعی است. دفع سنگ کلیه های بزرگ به خودی خود اتفاق نمی افتد و به درمان های ویژه نیاز دارد. این درمان ها می تواند شامل درمان سنگ شکنی کلیه با موج شوک EWSL (لیتروپسی) ، روش PCNL شکستن سنگ حالب با اورتروسکوپی و جراحی سنگ کلیه باشد.

توجه: اگر از مشکلات کلیه رنج می برید، حتما مقاله روش های درمان سنگ کلیه را مطالعه نمایید.

علائم حرکت سنگ کلیه

این سنگ می تواند درون کلیه یا درون لوله ای که کلیه شما را به مثانه شما متصل می کند ، حرکت کند.  علائم آن متفاوت است و می تواند شدت آن ها متغیر باشد. که عبارتند از: درد در پهلو ها یا پشت ، زیر دنده ها ، که شدید است.

سنگ کلیه ممکن است باعث ایجاد علامتی نشود تا زمانی که درون کلیه حرکت کند یا وارد حالب ها شود – لوله اتصال دهنده کلیه به مثانه.  در این مرحله ، ممکن است این علائم را تجربه کنید: درد شدید در پهلو ها و پشت ، زیر دنده ها

هنگامی که سنگ کلیه در مثانه قرار دارد ، ممکن است در هنگام ادرار کردن ، سنگ از مجرای ادرار عبور کند که ممکن است باعث شروع مجدد درد شود. این درد در هنگام عبور یک سنگ کلیه طبیعی است.  ممکن است یک سنگ بزرگ خود به خود دفع نشود و نیاز به روشهای خاصی داشته باشد.

عوامل مؤثر در ایجاد سنگ کلیه

مکانیزم بیماری سنگ کلیه تحت تاثیر فاکتور های شناخته شده زیادی در بدن انسان هستند که به آن ها مواد محدود کننده یا محرک می گویند که یا از شکل گیری سنگ های کلیه جلوگیری کرده و یا عامل ایجاد سنگ در این بافت از بدن انسان ها هستند. در نتیجه این مواد می توانند توانایی یک فرد در سنگ سازی و یا مقاومت در برابر این پدیده را تحت تاثیر خود قرار دهند.

مواد محرک یا همان پروموتر ها می توانند پروسه سنگ سازی در کلیه را تسهیل کنند در حالی که محدود کننده ها از بروز این اتفاق جلوگیری خواهند کرد. از جمله پروموتر های مربوط به سنگ های کلسیم اگزالات می توان به سدیم، کلسیم، اورات، پی اچ پایین اوریون و کمبود حجم ادرار اشاره کرد. اما محدود کننده ها در این حوزه شامل مواد ارگانیک نظیر نیتریکالسین و قطعه پروترومبین ادراری ۱، استئوتونپین و مواد معدنی مختلف مانند سیترات، منیزیم هستند.

محرک ها

مادهمکانیزم پاتوفیزیولوژی
اوریک اسید یا اوراتاین ماده دارای یک اثر آنتاگونیست بر روی مواد درون ادرار است.

شکل گیری هسته های ناهمگون با اوریک اسید یا اورات مونوسدیم را ترویج می دهد.

پی اچ ادراراسیدی بودن پی اچ در سطح بالا می تواند شکل گیری کریستال های اگزالات را افزایش دهد.

شکل گیری کریستال های اوریک اسید نیز بیشتر می شود.

شکل گیری ثانوی کلسیم اگزالات را با ایجاد ذرات متشکل از کلسیم فسفات بیشتر خواهد کرد.

حجم ادرارمی تواند منجر به افزایش کریستال سازی در کلیه ها شود.
هیپرکلسیوریاجذب کلسیم روده را افزایش می دهد که می تواند ۱ الی ۲۵ دی هیدروکسوییتامین D وابسته یا غیر وابسته باشد.

میزان جذب ثانوی کلسیم در کلیه ها را کاهش می دهد.

حرکت کلسیم از استخوان ها به کلیه را بیشتر می کند.

اشباع پذیری شدید ادرار را بیشتر کرده و در نتیجه کریستال سازی کلسیم رخ می دهد.

هیپرکسالورژیاین مشکل در اثر وجود اختلالی مادرزادی در متابولیسم مربوط به تولید اگزالات رخ می دهد

افزایش ورودی از رژیم غذایی

افزایش جذب اگزالات در روده ها

اشباع پذیری بالای ادرار و شکل گیری کریستال های کلسیم اگزالات

محدود کننده ها

مادهمکانیزم پاتوفیزیولوژی
پی اچ آلکالینشکل گیری سنگ های سیستین و اوریک اسید را محدود می کند
سیتراتذراتی حاوی کلسیم را تشکیل می دهد و در نتیجه اشباع کلسیم اگزالات کاهش خواهد یافت. تجمع و رسوب کریستال ها و ترکیبات کریستالی در ادرار را محدود می کند.
پیرو فسفاتشکل گیری کریستال های کلسیم اگزالات و کلسیم فسفات محدود می شود.
فیتیکشکل گیری کریستال های کلسیمی را در بافت های درون پاپیلاری و ادرار محدود می کند.
منیزیمرشد، هسته گیری و تجمع کریستال ها را محدود می کند.
گلیکوپروتئین هاشکل گیری هسته های ناگهانی از محلول های متاستاز را محدود می کند. همچنین رشد کریستال ها در کلیه را متوقف خواهد کرد یا سرعت آن را کاهش می دهد.

برخی سوالات درباره سنگ کلیه

۱-پزشک من به من گفته است که سنگ کلیه تا زمانی که وارد حالب نشود ، باعث ایجاد درد نمی شود.  من یک سنگ ۹ میلی متری در قطب پایین کلیه چپ و درد شدید پهلو دارم.  آیا این سنگ باعث درد می شود یا مشکل دیگری وجود دارد؟

پاسخ:

دانستن اینکه آیا سنگ باعث درد می شود ، گاهی اوقات دشوار است.  اگرچه ما می دانیم که سنگ های موجود در حالب به دلیل ایجاد انسداد باعث درد می شوند .  گاهی اوقات بهتر است سنگ درمان شود (به خصوص اگر بزرگ باشد) و ببینید که آیا درد بهبود می یابد یا خیر.  علت دیگر درد پهلو ،مشکلات اسکلتی عضلانی می باشد.  همچنین ممکن است مراجعه به یک متخصص درد مفید باشد.

۲-

پزشک من به من گفته است که وقتی درد متوقف می شود ، سنگ وارد مثانه می شود .  این اتفاق ۵ روز پیش افتاده است ، و من هنوز سنگی دفع نکرده ام.  دفع سنگ به طور معمول چه مدت طول می کشد؟

پاسخ:

پس از رسیدن سنگ به مثانه ، به طور معمول در طی چند روز دفع می شود، اما ممکن است در برخی مواقع بیشتر طول بکشد ، به خصوص آقایان مسن با پروستات بزرگ.  با این وجود ، حتی ممکن است زمانی که سنگ هنوز در حالب باشد درد فروکش کند ، بنابراین اگر در طی ۴-۶ هفته سنگ دفع نشد ، بهتر است با تصویربرداری پیگیری کنید.


دکتر حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری و فوق تخصص لاپاراسکوپی

این نوشته رو دوست داشتید؟

14

ملاقات حضوری

تماس مستقیم

همه روزه از ساعت 16 تا 20 شب آماده ویزیت بیماران محترم در مطب می باشند. آدرس: تهران، خیابان شریعتی،قلهک،روبروی مسجد قلهک ، کوچه سجاد ، ساختمان پزشکان سجاد، پلاک 68

about-section.png

تمامی حقوق این سایت محفوظ است

Shopping Basket