علائم دقیق سنگ کلیه در زنان و مردان

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

دل درد شوخی نیست، به خصوص وقتی که مشقت بار می شود و هرچه تقلا می کنید نمی توانید حالت نشسته یا خوابیده ای را پیدا کنید که اندکی راحت باشید. اینجاست که باید نگران چیزی به جز دل درد باشید. ممکن است دچار سنگ کلیه شده باشید در این مقاله می خواهیم راجع به علائم هشدار دهنده سنگ کلیه صحبت کنیم.

سنگ های کلیه مجموعه هایی سخت از نمک و مواد معدنی هستند که اغلب از کلسیم یا اوریک اسید تشکیل شده اند. این سنگ ها در درون کلیه تشکیل شده و می توانند به دیگر بخش های مجاری ادرار جا به جا شوند.

علائم سنگ کلیه و عفونت کلیه

اندازه ی سنگ های کلیه فرق دارد، اما اندازه ی متوسط یک سنگ حدوداً ۵ میلیمتر است. اندازه سنگ لزوماً با میزان دردی که ایجاد می کند در ارتباط نیست. حتی یک سنگ خیلی کوچک هم می تواند دردی شدید ایجاد کند. درد سنگ ها می تواند تا حدی باشد که فرد از خواب بیدار شود، و نتواند بایستد، بنشیند یا دراز بکشد. این درد می تواند هر زمانی شروع شود و آن قدر آزاردهنده است که فرد نمی تواند در هیچ حالتی از دست آن راحت شود.

یک سنگ کلیه هنگامی تشکیل می شود که مقادیر بیش از حدی از یک ماده معدنی خاص که در بدن وجود دارد، در درون ادرار تجمع یابد. هنگامی که بدن به مقدار کافی آب نداشته باشد، ادرار با مقادیر بیشتری از مواد معدنی خاص غلیظ می شود. هنگامی که مقادیر مواد معدنی بیشتر می شوند، احتمال تشکیل سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

سنگ کلیه چیست؟

حدودا از هر ۱۱ نفر در آمریکا ۱ نفر به سنگ کلیه مبتلا می شود. ابتلا به سنگ های کلیه در مردان، افراد چاق و مبتلایان به دیابت شیوع بیشتری دارد.سنگ های کوچک تر که در کلیه باقی می مانند اغلب سبب ایجاد هیچ گونه علائمی نمی شوند. امکان دارد تا زمانی که سنگ در میزنای حرکت نکرده است، فرد متوجه وجود هیچ مورد نامناسبی نشود. میزنای لوله ای است که ادرار به وسیله آن از کلیه به مثانه می رسد.

سنگ های کلیه معمولا بسیار دردناک هستند. اغلب سنگ ها بدون درمان به صورت خود به خود دفع می شوند. با این حال، امکان دارد فرد جهت شکستن یا برداشتن سنگ هایی که دفع نمی شوند به یک عمل (فرایند پزشکی) نیاز داشته باشد.

علائم دقیق سنگ کلیه

کریستفور کوگان، متخصص اورولوژی می گوید حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد در دوره ای از زندگی خود دچار سنگ کلیه می شوند و مردان سفیدپوست ۴۰ تا ۶۰ ساله با احتمال بیشتری سنگ کلیه خواهند داشت. سنگ کلیه، از ته نشست مواد معدنی کوچک و سخت در کلیه ایجاد می شود که دفع آن می تواند دردناک باشد.

افرادی که قبلاً یک بار سنگ کلیه داشته اند با احتمال ۵۰ درصد باز هم در طول ده سال، سنگ دیگری خواهند داشت. اما از کجا باید بدانید دردی که دارید کمردرد و دل درد است یا درد سنگ کلیه؟ در ادامه علائم سنگ کلیه را با هم بررسی می کنیم.

                  برای آشنایی بیشتر با سنگ کلیه و انواع روش های درمانی آن بر روی دکمه قرمز رنگ کلیک کنید

درد ناگهانی و شدید کمر و شکم

درد سنگ کلیه که به کولیک کلیوی نیز شناخته می شود یکی از شدید ترین درد هایی است که می توان تصور کرد. برخی افراد که این درد را تجربه کرده اند، آن را با درد زایمان یا چاقو خوردن مقایسه می کنند. درد سنگ کلیه به قدری شدید است که سالانه سبب بیش از ۱ میلیون مراجعه به اورژانس ها می شود. معمولا درد در هنگامی شروع می شود که یک سنگ درون میزنای تنگ جا به جا می شود. این مورد سبب یک انسداد شده که آن نیز به نوبه خود موجب افزایش فشار بر روی کلیه می شود. این فشار فیبر های عصبی را فعال می کند که پیام درد را به مغز می فرستند.

درد سنگ کلیه اغلب به صورت ناگهانی شروع می شود. محل و شدت این درد همزمان با جا به جایی آن تغییر می کند. درد اغلب به صورت دوره ای بروز داده و برطرف می شود. هنگامی که میزنای ها جهت بیرون راندن سنگ منقبض می شوند این درد بدتر می شود. هر دوره درد ممکن است به مدت چند دقیقه طول کشیده، برطرف شده و دوباره بازگردد.

فرد مبتلا، درد کلیه را در پهلو و کمر خود در ناحیه زیر دنده ها احساس خواهد کرد. این درد می تواند همزمان با حرکت رو به پایین سنگ در مجاری ادرار به شکم و ناحیه کشاله ران منتشر شود. سنگ های بزرگ می توانند بیش از سنگ های کوچک دردناک باشند اما با این حال، شدت درد الزاما به اندازه سنگ بستگی ندارد. حتی یک سنگ کوچک نیز می تواند با حرکت خود یا ایجاد یک انسداد، دردناک باشد.

علائم سنگ کلیه

 درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن

یکی از علائم سنگ کلیه درد یا سوزش هنگام ادرار است ،هنگامی که سنگ کلیه به محل اتصال میزنای و مثانه می رسد، فرد شروع به احساس درد در هنگام دفع ادرار می کند. امکان دارد، پزشک این مورد را دیزوی بنامد. این درد می تواند تیز یا سوزناک باشد. در صورتی که فرد از ابتلای خود به سنگ کلیه اطلاع نداشته باشد، ممکن است آن را با یک عفونت مجاری ادرار اشتباه گیرد. گاهی اوقات، فرد می تواند همزمان با ابتلا به سنگ کلیه به یک عفونت نیز دچار شود.

 ضرورت در دفع ادرار

نیاز برای رفتن به دستشویی با شدت و دفعات بیشتر از حد معمول، علامت دیگری از جا به جایی سنگ کلیه به ناحیه پایینی مجاری ادرار می باشد. امکان دارد فرد متوجه شود که در طول روز و شب، عدم تحمل ادرار داشته و یا دائما نیاز دارد تا به دستشویی برود. اوروجنسی ادراری (ضرورت در دفع ادرار) می تواند علائم یک عفونت مجاری ادرار را تقلید کند.

 وجود خون در ادرار

وجود خون در ادرار یک علامت شایع در افراد مبتلا به سنگ های مجاری ادرار است. این علامت، هماچوری نیز نامیده می شود. این خون می تواند قرمز، صورتی یا قهوه ای باشد. گاهی اوقات، سلول های خونی بسیار کوچک تر از آن هستند که بتوان آن ها را بدون میکروسکوپ مشاهده کرد (هماچوری میکروسکوپیک) اما با این حال پزشک فرد می توان وجود این علامت را آزمایش کند.

خون در ادرار

ادرار بد بو یا کف آلود

ادرار سالم شفاف بوده و بویی قوی ندارد. ادرار کف آلود یا بد بو می تواند یک نشانه از وجود عفونت در کلیه ها یا دیگر نواحی مجاری ادرار باشد. یک مطالعه یافت کرد که در حدود ۸ درصد افراد مبتلا به سنگ کلیه حاد به یک عفونت مجاری ادرار دچار بوده اند.

از دیگر علائم سنگ کلیه کف آلود بودن ادرار است که نشانه وجود عفونت در ادرار است که به آن پیوره گفته می شود. این بو می تواند ناشی از باکتری باشد که سبب ایجاد عفونت های مجاری ادرار شده است. همچنین، ادراری که بیش از حد غلیظ شده است نیز امکان دارد حاوی بو باشد.

کم شدن حجم ادرار در هر بار دفع

سنگ های کلیوی بزرگ گاهی اوقات در درون یک میزنای گیر می کنند. این انسداد می تواند جریان ادرار را آهسته و یا متوقف کند. در صورتی که فرد به یک انسداد دچار باشد، امکان دارد در هر بار تنها مقدار کمی ادرار دفع کند. جریان ادرار که به صورت کامل متوقف شده است یک اورژانس پزشکی به شمار می آید.

 حالت تهوع و استفراغ

شایع ترین علائم سنگ کلیه داشتن حالت تهوع و استفراغ  است. این علائم به دلیل وجود ارتباطات عصبی مشترک بین کلیه ها و مجرای معده ای – روده ای به وجود می آیند. سنگ های موجود در کلیه می توانند اعصاب موجود در مجرای معده ای – روده ای را تحریک کرده و سبب ناراحتی معده شوند. همچنین، حالت تهوع و استفراغ می تواند روش بدن بیمار برای پاسخ به درد شدید باشد.

تب و لرز

تب و لرز علائمی هستند که بیانگر وجود یک عفونت در کلیه یا بخش دیگری از مجاری ادرار هستند. این مورد می تواند یک عارضه جدی از ابتلا به سنگ کلیه باشد. علاوه بر سنگ کلیه، تب و لرز می توانند علائمی دیگر از مشکلات جدی سلامتی باشند. هر گونه تب و لرز نیازمند مراقبت پزشکی اورژانسی است.

تب هایی که به همراه یک عفونت بروز می دهند معمولا بالا (۳۸ درجه سانتی گراد یا بالا تر) هستند. لرز اغلب به همراه تب بروز می دهد.

از کجا بفهمیم سنگ کلیه داریم؟

سنگ کلیه معمولاً با استفاده از پرتو ایکس، سونوگرافی و یا سی تی اسکن تشخیص داده می شود و به طور معمول وقتی می توان به وجود آن پی برد که فرد در اثر درد شدید به اورژانس یا پزشک مراجعه کرده است.

بعضی افراد سنگ را دفع می کنند و نشانه های آن ها شدید نیست. اما بعضی از سنگ ها برای خروج نیاز به جراحی دارند. پزشکان گاهی دارو تجویز می کنند تا درد مربوط به سنگ را کنترل یا به دفع آن کمک کنند. سنگ های کوچک با احتمال بیش تری خود به خود و بدون نیاز به جراحی دفع می شوند.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت تشخیص سنگ کلیه و آزمایش های لازم در تشخیص سنگ کلیه بر روی دکمه زیر کلیک کنید

پیشگیری از سنگ کلیه

یکی از راه هایی که به کمک آن می توان به جلوگیری از تشکیل سنگ کمک کرد، نوشیدن آب فراوان است چون کم آبی یکی از دلایل تشکیل سنگ کلیه است. نوشیدن آب می تواند به دفع راحت تر نمک ها و پروتئین های حیوانی هم کمک کند.

نتیجه گیری

سنگ های کلیه مجموعه هایی سخت از نمک و مواد معدنی هستند که در درون کلیه تشکیل شده و می توانند به دیگر بخش های مجاری ادرار جا به جا شوند. سنگ ها سبب ایجاد علائمی مانند درد، مشکل در ادرار، کف آلود و بد بو بودن ادرار، حالت تهوع و استفراغ می شوند. برخی سنگ ها به صورت خود به خود دفع می شوند. دیگر سنگ ها جهت شکسته شدن یا برداشته شدن به درمان توسط امواج صوتی یا جراحی نیاز دارند. در صورت داشتن هر کدام از علائم سنگ کلیه باید با پزشک خود تماس گرفته شود. در صورت داشتن علائم زیر باید فورا به دنبال مراقبت پزشکی بود:

✅درد شدیدی که تسکین نمی یابد

✅حالت تهوع، استفراغ، تب، لرز به همراه درد

✅وجود خون در ادرار

✅مشکل در ادرار

این علائم می توانند بیانگر ابتلا به یک عفونت یا دیگر مشکلات جدی سلامتی باشند.

علائم سنگ کلیه در زنان

سنگ کلیه ، یک شیء سخت است که از مواد شیمیایی در ادرار ساخته شده شمى شود.  در ادرار مواد دفعی مختلفی وجود دارد.  هنگامی که مواد دفعى بیش از حد در ادرار وجود داشته باشد، کریستال هایی تشکیل می شوند.  کریستال عناصر دیگر را جذب می کند و به یک شىء جامدى که بزرگتر می شود تبدیل مى گردد مگر اینکه با ادرار از بدن خارج شود.  معمولا این مواد شیمیایی در ادرار توسط متخصص شیمی بدن دفع می شوند: کلیه.

در اکثر افراد، داشتن مایع کافی این کریستال ها را دفع می کند و یا دیگر مواد شیمیایی موجود در ادرار مانع تشکیل سنگ می شوند .  مواد تشکیل دهنده سنگ عبارتند از کلسیم، اگزالات، اورات، سیستئین، زانتین و فسفات.

پس از تشکیل ، سنگ ممکن است در کلیه باقی بماند یا از داخل دستگاه ادراری به داخل حالب ها برود.  گاهی اوقات سنگ های کوچک بدون ایجاد درد از ادرار دفع می شوند .  اما سنگ هایی که حرکت نمی کنند، ممکن است باعث بازگشت ادرار به کلیه، حالب ها ، مثانه یا پیشابراه شوند.  این خالت باعث ایجاد درد می شود.

علل احتمالی عبارتند از نوشیدن آب کم، ورزش (بیش از حد یا خیلی کم)، چاقی، جراحی کاهش وزن یا خوردن غذاى پر نمک یا پر شکر.  عفونت ها و سابقه خانوادگی نیز ممکن است در برخى افراد بى تاثیر نباشد.  خوردن فروکتوز بیش از حد با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه همراه است.  فروکتوز در شکر و کنسرو ذرت یافت می شود.

١. درد در پشت، شکم یا پهلو

این علامت به علت بلوک شدن حالب ها ، لوله هاى کوچکی که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند، توسط سنگ ایجاد مى شود .  این حالت می تواند درد شدید در اطراف کلیه ها (که در وسط پشت شما قرار دارند) ایجاد کند ، می تواند به پایین شکم و ران پاها منتشر شود.  اگر درد چنان شدید است که نمیتوانید بنشینید به پزشک مراجعه کنید .

٢. سوزش حین ادرار

هنگامیکه یک سنگ در حال عبور از حالب ها به مثانه مى باشد باعث سوزش حین ادرار مى شود .  این عمل مثانه را تحریک می کند .  بدیهی است عفونت هاى دستگاه ادرارى و دیگر عفونت هاى ناحیه تناسلى می توانند موجب احساس سوزش در حین ادرار شوند . پس به پزشک مراجعه کنید تا مشکل را حل کند.

٣. ادرار خونى

همانند داخل دهان ، پوشش داخل کلیه و مثانه نیز بسیار حساس است.  بنابراین اگر سنگ ، بافت آن را خراشیده یا تحریک کند، خون می تواند وارد ادرار شود.  اگر ادرار  قرمز، صورتی یا قهوه ای باشد و دهیدراته نیستید به پزشک مراجعه کنید .

۴. عدم تخلیه کامل

اگر احساس می کنید که جدیدا در هر با ادرار کردن فقط مقدار کمى از ادرار را تخلیه می کنید، ممکن است سنگ کلیه در حال عبور از مثانه باشد.  وقتی این اتفاق می افتد، سنگ باعث تحریک مثانه شده، و شما احساس می کنید که باید دفعات زیادى ادرار کنید .  یک سنگ بزرگ می تواند به طور کامل حالب را بلوک  کند.  اگر این علامت را دارید به پزشک مراجعه کنید ، حتی اگر نشانه های دیگری از سنگ کلیه نداشته باشید.

۵. تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ می تواند نشانه ای از انسداد  کلیه ، انسداد کامل یا نیمه حالب باشد که مانع از ورود ادرار به مثانه شده است .  اعصاب به روده و کلیه مشترک است، و انسداد کلیه می تواند بر دستگاه گوارش نیز تأثیر بگذارد و باعث ایجاد احساس تهوع و حتی استفراغ شود.  اگر تهوع و استفراغ همراه با علائم دیگر سنگ کلیه داشتید به پزشک مراجعه کنید .

۶. ادرار بد بو

ادرار بد بو حتما دلیلى دارد اما معمولا با سنگ کلیه همراه نمی باشد .  با این حال ، سنگ کلیه یک محصول جانبی از مواد شیمیایی در ادرار است.  پس اگر ادرار بد بو به همراه علائم دیگر سنگ کلیه داشتید ،به پزشک مراجعه کنید.

٧. تب و لرز

بدیهی است که داشتن تب و لرز به تنهایی نشانه ای از سنگ کلیه نیست، اما اگر شما علائم دیگری از سنگ کلیه داشتید، این نشانه ای است که به عفونت مبتلا شده اید (سنگ ها می توانند به عنوان پناهگاه امنى برای باکتری ها عمل کنند).  این حالت یک اورژانس پزشکی است و باید فورا درمان شود.  اگر تب و لرز همراه با سایر نشانه های سنگ کلیه داشتید، به بخش اورژانس مراجعه کنید . تنها زمانی که سنگ برداشته می شود پزشکان قادر به درمان عفونت با آنتی بیوتیک ها هستند.


پروفسور دکتر حسین کرمی

متخصص درمان بیماری های کلیه و فلوشیپ تخصصی اندویرولوژی

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی تهران

 

 

 

این نوشته رو دوست داشتید؟

1

دیدگاه ها بسته شده اند.

ملاقات حضوری

تماس مستقیم

همه روزه از ساعت 16 تا 20 شب آماده ویزیت بیماران محترم در مطب می باشند. آدرس: تهران، خیابان شریعتی،قلهک،روبروی مسجد قلهک ، کوچه سجاد ، ساختمان پزشکان سجاد، پلاک 68

about-section.png

تمامی حقوق این سایت محفوظ است

طراحی و توسعه توسط ❤ همیار سیستم

Shopping Basket