زیر نظر متخصص جراحی: دکتر حسین کرمی

سنگ های ریز شده را مى توان طى یک جراحى از کلیه خارج کرد و یا ممکن است به طور طبیعى با ادرار دفع شوند.

پزشک معالج شما ممکن است شما را طى این عمل هوشیار نگه دارد و یا با تزریق بى هوشى در طى این عمل کاملا بیهوش باشید. در هر دو حالت شما هیچ دردى احساس نخواهید کرد.

پزشک معالج ممکن است از اشعه ایکس براى پیدا کردن محل سنگ استفاده کند. ابتدا پزشک یک دوربین، یک لیزر و اسکوپ مشاهده را به وسیله ابزار کوچکى وارد مجارى خروجى مثانه مى کند. مجارى خروجى مثانه لوله اى است که ادرار را از مثانه شما به خارج از بدن هدایت مى کند.

سپس پزشک اسکوپ و دیگر ابزار را از طریق مجارى خروجى مثانه به سمت مثانه و حالب شما هدایت مى کند. حالب لوله اى است که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل مى کند. اگر لازم باشد ممکن است پزشک ابزار را حتى تا کلیه شما وارد کند.

در مواردی که سنگ در حالب گیر کرده باشد، ممکن است پزشک، از روش سنگ شکنی حالب با لیزر استفاده نماید. اگر سنگ بزرگ باشد و یا در کلیه شما باشد، ممکن است پزشک معالج برش کوچکى در پشت شما ایجاد کند و یک لوله تو خالی را در کلیه شما قرار دهد (بیشتر بدانید: اندازه سنگ کلیه).

در این حالت پزشک از لیزر برای شکستن سنگ ها استفاده می کند و سپس قطعات سنگ را از طریق لوله تو خالی خارج می کند. همچنین پزشک معالج شما ممکن است یک لوله کوچک و انعطاف پذیر را درون مجارى ادرارى شما قرار دهد.

به این لوله استنت گفته مى شود. استنت به سنگ ها کمک مى کند تا راحت تر از بدن دفع شوند. استنت پس از چند روز توسط پزشک از بدن حذف مى شود. بیشتر افراد مى توانند در همان روز عمل به خانه برگردند.

شکستن سنگ کلیه

_ پس از جراحى حتما از پزشک خود نوبت بگیرید و در تمام ملاقات ها حاضر شوید.

_ در صورت بروز مشکل، حتما با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

_ همچنین بهتر است از نتایج آزمایش هاى خود مطلع شوید و لیستی از داروهای مصرفى را نگه دارید.

چرا دچار سنگ کلیه می شویم؟

_ از پزشک خود بپرسید که به چه روشى عمل شما صورت خواهد گرفت.

_ حتما از پزشک خود در مورد خطرات، مزایا، و دیگر موارد مربوط به عمل سوال کنید تا کل روند را به خوبى درک کنید.

_ پزشک خود را در جریان تمام داروها و محصولات دارویى طبیعی که مصرف می کنید، قرار دهید.

_ برخى از داروها مى توانند خطر خونریزى را افزایش دهند و یا در بیهوشى تداخل ایجاد کنند.

_ اگر داروى رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومدین)، کلوپیدوگل (پلاویکس) یا آسپرین مصرف می کنید، حتما با پزشک خود صحبت کنید. او به شما خواهد گفت که آیا قبل از عمل باید این داروها را قطع کنید یا خیر.

_ مطمئن شوید که به درستى درک کرده اید که پزشک از شما می خواهد چه کارهایى را انجام دهید.

_ پزشک به شما خواهد گفت که چه دارویى را قبل از عمل قطع کنید و چه دارویى را همچنان مى توانید استفاده کنید.

_ ممکن است نیاز باشد که مصرف برخی از داروها را حدود یک هفته یا بیشتر پیش از انجام عمل قطع کنید. بنابراین بهتر است در اسرع وقت اطلاعات لازم راجع به داروهاى مصرفى خود را به پزشک بدهید.

_ اگر یک برنامه مراقبتى قبلی دارید، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

_ یک نسخه از برنامه مراقبتى خود را به بیمارستان بیاورید. در صورتى که نسخه اى از این برنامه نداشتید، بهتر است قبل از مراجعه به پزشک یک نسخه تهیه کنید. این کار به پزشک شما کمک خواهد کرد تا براى درمان شما تصمیم بهترى بگیرد و تیم پزشکى موارد مربوطه را در خصوص حفظ سلامتى شما در نظر بگیرند.

_ پزشکان توصیه می کنند که همه افراد قبل از انجام هر گونه جراحی یا هر عملى ،این مدارک را آماده کرده و ارائه دهند.

_ همه عمل ها به طور معمول استرس زا هستند. اما این اطلاعات به شما کمک می کنند تا به درستى درک کنید که چه چیزى در پیش رو دارید. همچنین باعث مى شود با خیال آسوده براى عمل آماده شوید.

جراحی سنگ شکنی کلیه

روز عمل سنگ کلیه

طبق دستور پزشک، از زمانى که به شما گفته شده است حتما از خوردن غذا و نوشیدن مایعات اجتناب کنید.

اگر طبق دستور پزشک عمل نکنید و پس از زمان مقرر شده غذا بخورید، ممکن است عمل شما کنسل شود.

اگر پزشک به شما گفته است که در روز عمل مى توانید داروهای خود را مصرف کنید، بهتر است داروى خود را فقط با یک جرعه آب مصرف کنید.

_ پیش از آن که براى عمل به بیمارستان بیایید، یک دوش آب گرم بگیرید و یا از وان آب گرم استفاده کنید.

_ از انواع لوسیون ها، عطرها، دئودورانت ها و یا لاک ناخن استفاده نکنید.

_ جواهرآلات، پیرسینگ ها، و لنزهاى چشمى خود را نیز در منزل بگذارید.

سنگ شکنی در بیمارستان

_ کارت ملى، شناسنامه و یا کارت شناسایى عکس دار همراه خود داشته باشید.

_ ممکن است لازم باشد نمونه ادرار بدهید. این امر برای اطمینان از عدم وجود عفونت است.

_ قبل از عمل، یک پزشک بهداشت و سلامتى، ناحیه اطراف مجارى ادرارى شما را تمیز می کند. او همچنین ژل بی حسی را درون مجارى ادرارى شما قرار می دهد.

_ متخصص بیهوشى، شما را در وضعیتى راحت و ایمن نگه مى دارد.

_ متخصص بیهوشى ممکن است شما را بیهوش کند و یا فقط ناحیه مورد نظر را بى حس کند.

_ این عمل حدود چند ساعت طول مى کشد و بعد از آن شما مى توانید به منزل برگردید.

_ قبل از رفتن به بیمارستان با کسى هماهنگ کنید تا شما را پس از عمل به منزل برساند.

_ تاثیر بیهوشی و مصرف داروی ضد درد باعث می شود که رانندگی براى شما مناسب نباشد.

_ دستورالعمل های خاص تر و دقیق ترى در مورد بهبودی پس از عمل به شما داده خواهد شد. این دستورالعمل ها شامل مواردی مانند رژیم غذایی، چگونگى مراقبت کردن از زخم، مراقبت های بعدی، رانندگی و چگونگى بازگشت به روال عادی است.

چه زمان باید با پزشک خود تماس بگیرید؟

_ در صورتى که دچار مشکلى شده اید و یا نگران مساله اى هستید.

_ درست متوجه نشده اید که براى عمل چگونه آماده شوید و نیاز به راهنمایى دارید.

_ درست قبل از عمل بیمار شده اید (مانند تب، آنفولانزا یا سرماخوردگی)

_ تصمیم گرفته اید که زمان عمل را تغییر دهید و یا از انجام آن منصرف شده اید.

دوره نقاهت عمل سنگ کلیه

سنگ شکنی کلیه با لیزر راهی برای درمان سنگ هاى کلیوى است. در این روش از لیزر برای شکستن سنگ هاى کلیه به قطعات خیلى کوچک استفاده می شود.

برای چند ساعت بعد از عمل ممکن است هنگام ادرار کردن احساس سوزش داشته باشید. حتی ممکن است احساس کنید که مثانه ى شما به شدت پر است، در حالى که ادرار ندارید! این احساس باید طی یک روز از بین برود.

نوشیدن آب زیاد می تواند به رفع این حس ناخوشاید کمک کند. ممکن است پزشک براى شما آنتی بیوتیک تجویز کند، مصرف این دارو مانع بروز عفونت می شود.

ممکن است به مدت ٢ تا ٣ روز مقداری خون در ادرار خود ببینید. پزشک شما ممکن است یک لوله کوچک درون مجارى ادرارى شما گذاشته باشد.

مجارى ادرارى لوله هایی هستند که کلیه ها را به مثانه وصل می کنند. لوله کوچکى که پزشک در مجارى ادراى قرار مى دهد، استنت نامیده می شود. استنت باعث شود قطعات سنگ از بدن شما راحت تر دفع شوند.  پزشک پس از چند هفته استنت را از بدن شما حذف مى کند.

اکثر خرده سنگ هایى که طى عمل از کلیه حذف نشده باشند، طی ٢۴ ساعت از طریق ادرار دفع می شوند. اما بعضی اوقات دفع شدن این خرده سنگ ها ممکن است هفته ها نیز طول بکشد.

اگر هنوز سنگ بزرگی داشته باشید، ممکن است لازم باشد که برای معالجه بیشتر دوباره به پزشک مراجعه کنید.

این مقاله فقط به طور تقریبى در مورد دوره بهبودى و روند آن به شما اطلاعات مى دهد و باید در نظر داشته باشید که هر فردی با سرعتی متفاوت بهبود می یابد و شرایطى متفاوت دارد.

با دنبال کردن مراحل زیر مى توانید در زمان کمترى دوباره احساس بهترى داشته باشید.

مراقبت های بعد از سنگ شکنی کلیه

فعالیت ها

۱- بعد از رفتن به خانه تا حدى که احتیاج دارید استراحت کنید.

۲- مى توانید فعالیت هاى روزمره خود را انجام دهید. اما حدود یک هفته یا تا زمانی که خون در ادرار شما وجود دارد باید از انجام ورزش هاى سنگین یا نرمش اجتناب کنید.

رژیم غذایى

۱- شما می توانید پس از عمل با لیزر لیتوتریپسى، رژیم غذایى عادی خود را دنبال کنید.

۲- به قدرى مایعات و آب بنوشید که رنگ ادرار شما به رنگ زرد روشن و یا به شفافى آب شود.

۳- اگر به بیماری هاى کلیوی، قلبى و یا کبد مبتلا هستید و باید به مقدار محدودى مایعات مصرف کنید، پیش از افزایش مصرف حجم مایعات حتما با پزشک خود مشورت کنید.

داروها

۱- پزشک به شما خواهد گفت که آیا مى توانید مصرف مجدد داروهاى خود را از سر بگیرید یا خیر. او همچنین به شما خواهد گفت که از چه موقع می توانید مجددا مصرف داروهای خود را شروع کنید. بعلاوه او به شما دستورالعمل مصرف داروهای جدید را خواهد داد.

۲- اگر از داروهاى رقیق کننده خون مانند وارفارین (کوادامین)، کلوپیدوگرل (پلاویکس) یا آسپیرین استفاده می کنید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

۳- پزشک معالج به شما خواهد گفت که آیا مى توانید مصرف مجدد داروهاى خود را از سر بگیرید یا خیر. او همچنین به شما خواهد گفت که از چه موقع می توانید مجددا مصرف داروهای خود را شروع کنید. مطمئن شوید که همه دستورهاى پزشک را در رابطه با مصرف داروها به درستى درک کرده اید.

۴- اگر برای جلوگیری از سوزش در هنگام ادرار، دارویی مصرف می کنید، آن را دقیقا طبق دستورى که توصیه شده است مصرف کنید.

اگر فکر می کنید با داروى خود مشکلى دارید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. این دارو ممکن است ادرار شما را به رنگ نارنجی یا قرمز درآورد که کاملا طبیعی است. پزشک شما تمام اطلاعات خاص مربوط به داروهاى مصرفى را به شما توضیح خواهد داد.

۵- اگر پزشک براى شما آنتی بیوتیک تجویز کرده باشد، آنها را طبق دستورالعمل مصرف کنید. مصرف آنها را سر خود متوقف نکنید.

به محض این که حس بهتری پیدا کردید مصرف آنتى بیوتیک ها را قطع نکنید. شما حتما باید تا پایان دوره ى توصیه شده، آنتی بیوتیک هاى خود را کامل مصرف کنید.

۶- در استفاده از داروها آگاهانه عمل کنید تا سلامت شما حفظ شود. تمام دستورالعمل های موجود در برچسب داروها را کامل بخوانید و دستورات را دقیق دنبال کنید.

۷-  اگر پزشک برای شما داروى مسکن تجویز کرده، آن را حتما طبق تجویز پزشک مصرف کنید. اگر پزشک براى شما داروى مسکن تجویز نکرده باشد، از پزشک خود بپرسید که آیا مى توانید استامینوفن (تیلنول) مصرف کنید با خیر.

۸- از مصرف دو یا چند داروى مسکن به طور همزمان خوددارى کنید، مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد. بسیاری از داروهای مسکن دارای استامینوفن هستند که تیلنول است. مصرف بیش از حد استامینوفن (تیلنول) می تواند براى سلامتى مضر باشد.

گرما

_ یک دوش آب گرم بگیرید و یا از وان آب گرم استفاده کنید. این کار مى تواند حس سوزش را کمى تخفیف دهد.

سایر دستورالعمل ها

پزشک به شما یک صافى خواهد داد تا از طریق آن ادرار کنید.هر قطعه سنگی از جمله آن هایى که شبیه شن و ماسه هستند را به وسیله این صافى حتما جمع آورى کنید.

همه خرده سنگ هاى جمع آورى شده را به پزشک خود بدهید. این کار به پزشک شما کمک می کند تا او بتواند علت بروز سنگ کلیوى شما را پیدا کند.

موارد خطرناک پس از عمل

پس از جراحى حتما از پزشک خود نوبت بگیرید و در تمام ملاقات ها حاضر شوید. در صورت بروز مشکل، حتما با بزشک خود تماس بگیرید. همچنین بهتر است از نتایج آزمایش هاى خود مطلع شوید و لیستی از داروهای مصرفى را نگه دارید.

اگر موارد زیر را تجربه کردید، حتما سریعا با پزشک خود و یا فوریت هاى پزشکى تماس بگیرید:

 • دردی دارید که بعد از مصرف داروی مسکن بهتر نمی شود.
 • لخته های خون جدید یا بیشتری در ادرار دارید. (طبیعی است که ادرار براى چند روز صورتی رنگ باشد.)
 • نمی توانید ادرار کنید.
 • علائمی حاکى از عفونت مجارى ادراری دارید که شامل موارد زیر است:
 • احساس درد یا سوزش هنگام ادرار کردن.
 • احساس شدید و مکرر براى ادرار کردن دارید ولى بیشتر از چند قطره نمى توانید ادرار کنید
 • احساس درد بعد از دفع سنگ کلیه در پهلو (جایى دقیقا زیر دنده ها و بالای کمر در هر دو طرف پشت بدن).
 • مشاهده خون در ادرار.
 • تب
 • حالت تهوع دارید و یا نمى توانید مایعات بنوشید.
 • علائم لخته شدن خون در پا دارید (به نام ترومبوز ورید عمقی)

این علائم به شرح زیر است:

 • درد در ماهیچه ساق پا، پشت زانو، ران یا کشاله ران
 • قرمزی و تورم در پا

مراقب هرگونه تغییر در وضعیت جسمى و سلامتى خود باشید و در صورت بروز هر گونه مشکلی حتما با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید.

دکتر کلیه، مرجع درمان بیماری های کلیه و مجاری ادراری

1

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

Shopping Basket