زیر نظر متخصص جراحی: دکتر حسین کرمی

من معمولا با مراجعانی روبرو می شوم که در تاریخچه پزشکی خود مشکل سنگ های کلیه داشته و مکمل های کلسیمی مصرف کرده اند. سوال اکثر این افراد مبنی بر این موضوع است که آیا باید به مصرف مکمل کلسیم خود ادامه دهند یا خیر؟ در پاسخ این سوال باید گفت که مصرف بیش از اندازه مکمل های کلسیم باعث ایجاد سنگ های کلیه اگزلات می شود.

کلسیم یک ماده معدنی ضروری برای سلامت استخوان ها است و در نتیجه کمبود مصرف آن منجر به کاهش سلامت استخوان های بدن می شود. در این صورت ریسک بروز کوچک شدن استخوان ها (پوکی استخوان) بالا می رود.

سنگ های کلسیم اگزالات

سنگ های کلسیم اگزالات رایج ترین نوع از سنگ های کلیه در کشور هند هستند. حالا با این تفاسیر آیا مصرف مکمل های کلسیمی ریسک شکل گیری سنگ های آن در بدن را افزایش می دهد. در ادامه در همین زمینه توضیحاتی خواهم داد.

سنگ های کلسیم اگزالات زمانی شکل می گیرند که ادرار بسیارغلیظ شود. در چنین شرایطی کلسیم اگزالات درون ادرار به شکل کریستال های ریز و سنگ در می آیند.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که میزان مصرف آب کم بوده و یا فرد غذاهایی که غنی از اگزالات هستند را مصرف کند. از جمله این موارد می توان به اسفناج، سیب زمینی سرخ کرده، شکلات ها، آجیل، ریواس و چغندر اشاره کرد.