درمان سنگ کلیه

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

سنگ های کلیه عموما بدون به وجود آوردن مشکلات بلند مدت به خودی خود و به شکل طبیعی دفع می شوند. اگر این اتفاق نیفتد، یا اینکه اگر درد زیادی به سراغ فرد بیاید، پزشک شما می تواند این کریستال های بزرگ را خرد کرده و یا از کلیه یا مثانه خارج کند. نوع درمان سنگ کلیه بستگی به اندازه سنگ کلیه و علائمی که تجربه می کنید دارد.

پیش از اینکه به بررسی راه های درمان سنگ کلیه بپردازیم، شاید لازم باشد انواع سنگ کلیه را بشناسید.

انواع سنگ کلیه

سنگ کلیه می تواند انواع مختلفی داشته باشد که تشخیص نوع سنگ کلیه، می تواند اولین قدم در درمان سنگ کلیه باشد.

رایج ترین انواع سنگ کلیه ، سنگ کلیه کلسیمی یا به عبارتی سنگ کلیه اگزالات کلسیم می باشد. سایر انواع سنگ کلیه نیز سنگ های اوریک اسید، سنگ استرووایت و سنگ های سیستین می باشند.

راه های درمان سنگ کلیه

اول از همه باید صبر و شکیبایی داشته باشیداگر سنگ کلیه آنچنان شما را اذیت نمی کند یا علائم بدی ندارید، ممکن است پزشک معالج از شما بخواهد بین دو تا چهار هفته صبر کنید تا به شکل طبیعی دفع شود. او همچنین قطعا پیشنهاد می کند با مصرف بیشتر مایعات به پروسه دفع طبیعی سنگ کلیه کمک کنید. همچنین ممکن است پزشک معالج از شما بخواهد سنگ ها را پس از دفع شدن نگه دارید و در اختیار آزمایشگاه انجام دهید تا مواد معدنی تشکیل دهنده آن را مشخص شده و داروهای مناسب برای جلوگیری از رسوب این نوع مواد به شما تجویز گردد.

درمان سنگ کلیه با دارو ها

اما اگر درد کلیه داشتید یا احساس ناراحتی می کنید، می توانید علائم خود را در حین دوره صبر کردن برای دفع طبیعی سنگ کلیه مدیریت کنید.

دارو های خانگی و مسکن نظیر استامینوفن یا ایبوپروفن می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. همچنین ممکن است به دارویی نیاز داشته باشید که حالت تهوع شما را کاهش دهد. دارو های تجویزی پزشک نیز می توانند به پروسه دفع طبیعی سنگ کلیه سرعت بخشند:

بلاکر های کانال کلسیم و آلفا بلاکر ها

این دارو ها میزنای بدن را آرام خواهند کرد. برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که میزنای یک لوله کوچک است که ادرار را از کلیه انسان به سمت مثانه هدایت می کند. داشتن میزنای بزرگ تر می توانند در انتقال سریع تر سنگ ها از کلیه به مثانه کمک کند.

سیترات پتاسیم یا سیترات سدیم

اگر سنگ کلیه شما از جنس اسید یوریک باشد، ممکن است پزشک معالج یکی از این دو دارو را جهت رفع مشکل پیشنهاد کند.

جراحی سنگ کلیه

عمل جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات اندازه سنگ کلیه آنقدر بزرگ است که امکان دفع طبیعی آن وجود ندارد. پزشک شما باید این سنگ را خرد کرده و یا به شکل کامل از بدن خارج کند. همچنین در صورت داشتن شرایط زیر نیز باید به کمک عمل جراحی مشکل بیمار را برطرف کرد:

⬛ درد زیادی داشته باشید
⬛ عفونت داشته باشید
⬛ توانایی ادرار را نداشته باشید چرا که سنگ کلیه جریان ادرار را مسدود کرده است

اگر دچار سنگ کلیه هستید یا سابقه آن را داشته اید این نوشته را حتما بخوانید: رژیم غذایی سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه با دستگاه سنگ شکن (SWL)

این یکی از متداول ترین روش های درمان در ایالات متحده آمریکا به شمار می رود و کاربرد بسیار خوبی برای سنگ های کوچک و متوسط دارد. در این روش پزشک معالج امواج صوتی قوی را جهت خرد کردن سنگ های بزرگ به تکه های کوچک تر به سمت آن ها نشانه می گیرد. این امواج شوک از خارج بدن وارد می شوند و نیازی به برش بر روی پوست و جراحی سنتی در این روش نخواهد بود.

قبل از انجام این عمل داروهای بی حس کننده درد به فرد داده خواهد شد و همچنین امکان مرخص شدن و رفتن به منزل در همان روز عمل وجود دارد. با این حال ممکن است به مدت یک تا دو روز پس از انجام لیتوتریپسی با امواج شوک در بیمارستان بستری بمانید.

اورتروسکوپی

در این روش درمانی پزشک معالج شما یک ابزار باریک و انعطاف پذیر را از طریق مجاری ادرار و مثانه وارد بدن می کند تا به سنگ مثانه برسد. اگر سنگ کلیه کوچک باشد می تواند راحت تر و بدون نیاز به کار بیشتری آن را در همین مرحله حذف کند. اما اگر سنگ کلیه بزرگتر باشد از یک لیزر استفاده می شود تا جهت شکستن و خرد شدن سنگ کلیه مورد استفاده قرار گیرد.

نفرولیتوتومی پوستی

اگر سنگ کلیه بیمار بزرگ باشد و یا استفاده از روش های دیگر تاثیری در حل مشکل وی نداشته باشد از نفرولیتوتومی پوستی استفاده می شود. در این روش پزشک معالج از یک لوله باریک جهت رسیدن به سنگ کلیه و حذف یا خرد کردن آن ها استفاده می کند.

قبل از انجام عمل به شما داروهای بی هوشی یا بی حسی داده می شود تا در حین عمل درد نداشته باشید و یا حتی بی هوش شوید. پس از انجام این عمل باید به مدت یک تا دو روز در بیمارستان بستری باشید.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که سنگ کلیه شما بسیار بزرگ باشد و پزشک معالج به کمک روش های مذکور در این مقاله نتوانسته باشد مشکل شما را برطرف کند. در این روش قبل از انجام عمل جراحی بیمار بیهوش خواهد شد. در جراحی باز برشی بر روی پوست ایجاد می شود تا پزشک جراح به کلیه برسد و سپس سنگ از طریق همین برش از بدن خارج می شود. پس از انجام این نوع عمل جراحی باید تا چند روز در بیمارستان بستری بمانید. ممکن است بین ۴ تا ۶ هفته تا بهبود کامل شما زمان نیاز باشد.

جراح شما معمولا از یک آزمایشگاه می خواهد که نوع سنگ کلیه و مواد تشکیل دهنده آن را مشخص کنند تا سپس داروهایی به بیمار تجویز گردد که از شکل گرفتن دوباره آن ها در کلیه جلوگیری شود.

راه های پیشگیری از سنگ کلیه

شکستن سنگ کلیه با گیاهان دارویی (بدون نیاز به دارو)

سنگ کلیه در مراحل اولیه می تواند با داروهای گیاهی درمان شده یا از آن پیشگیری شود.

درمان سنگ کلیه با هندوانه

هندوانه، به خصوص هندوانه های زرد یا آناناسی یکی از اولین گزینه های برای درمان کلیه درد و دفع سنگ کلیه است.

درمان سنگ کلیه با آب جو بدون الکل

یکی دیگر از انواع نوشیدنی مفید برای کلیه آب جو بدون الکل یا ماءالشعیر می باشد.

درمان سنگ کلیه با سرکه سیب

سرکه سیب از آنجایی که شامل اسید استیک می باشد، در هنگام وجود سنگ های اگزالات کلسیم و سیستین و اسید اوریک، بدن را به تولید قلیا تحریک کرده و در نتیجه سنگ های اسیدی شکسته می شوند.

درمان سنگ کلیه با ترب سیاه

به جز افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، مصرف آب ترب سیاه یا ترب رنده شده می تواند به شکستن سنگ کلیه کمک کند.

سوالات متدوال درمان سنگ کلیه

کسانی که مشکل سنگ کلیه دارند باید علائم سنگ کلیه را بدانند که مسائل و علائم زیادی وجود دارد که باید با آن ها دست و پنجه نرم کنند و همچنین راه های زیادی برای جلوگیری از بروز سنگ های بیشتر وجود دارد. مطمئن شوید که مزایا و معایب هر روش درمانی برای سنگ کلیه را بدانید و سپس یکی از آن ها را به کمک مشاوره با پزشک معالج انتخاب کنید.

برای درمان سنگ کلیه از پزشک معالج خود سوالاتی نظیر موارد زیر را بپرسید:

  •  چقدر تا دفع شدن طبیعی سنگ کلیه من زمان نیاز است؟
  • روزانه چه میزان آب و مایعات مصرف کنم؟
  • چه غذا هایی را در رژیم غذایی خودم قرار دهم؟
  • برای چه علائمی باید با شما تماس بگیرم؟
  • برای جلوگیری از شکل گرفتن سنگ کلیه خودم چه می توانم انجام دهم؟

مرجع تخصصی درمان کلیه و مجاری ادراری

زیر نظر متخصص کلیه: دکتر حسین کرمی

این نوشته رو دوست داشتید؟

0

دیدگاه ها بسته شده اند.

ملاقات حضوری

تماس مستقیم

همه روزه از ساعت 16 تا 20 شب آماده ویزیت بیماران محترم در مطب می باشند. آدرس: تهران، خیابان شریعتی،قلهک،روبروی مسجد قلهک ، کوچه سجاد ، ساختمان پزشکان سجاد، پلاک 68

about-section.png

تمامی حقوق این سایت محفوظ است

طراحی و توسعه توسط ❤ همیار سیستم

Shopping Basket