زیر نظر متخصص جراحی: دکتر حسین کرمی

Search
Close this search box.

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه ساختار هایی سنگ ریزه مانند هستند که وقتی غلظت برخی از مواد معدنی داخل ادرار شما زیاد میشود به وجود می آیند. اگر سنگ کلیه به خوبی درمان شود به ندرت میتواند عوارض جانبی بر جای بگذارد.

 

سنگ های کلیه از نظر جنس به انواع مختلف کلسیمی، اوریک اسیدی، سیستئینی، و سنگ های عفونی تقسیم بندی میشوند.

 

تشخیص سنگ کلیه

 

پزشک چگونه سنگ کلیه را تشخیص میدهد؟

پزشکان معمولا از سابقه پزشکی شما، معاینات، و روش های تصویر برداری و آزمایشگاهی برای تشخیص سنگ کلیه استفاده میکنند.

پزشک شما در هنگام شرح حال گرفتن از شما درباره شرایط سلامتی شما در گذشته سوال میپرسد تا خطر ایجاد سنگ در بدن شما را مورد بررسی قرار دهد. هم چنین پزشک درباره رژیم غذایی و سابقه فامیلی سنگ کلیه در خانواده شما سوال میکند. در هنگام معاینه نیز پزشک پس از معاینه شما درباره علائمی که در خود حس میکنید سوال میکند.

 

پزشک برای تشخیص سنگ کلیه به چه آزمون هایی احتیاج دارد؟

 

پزشکان معمولا برای رسیدن به تشخیص سنگ کلیه از آزمون های تصویربرداری و آزمایشگاهی استفاده میکنند.

 

روش های آزمایشگاهی سنگ کلیه

ازمایش ادرار میتواند نشان دهد که غلظت مواد معدنی مختلف داخل ادرار شما چقدر است هم چنین آزمایش خون و ادرار میتواند در تعیین نوع سنگ کلیه شما کمک کننده باشد.

 

آنالیز ادرار در سنگ کلیه :

در آنالیز ادرار پزشک پس از گرفتن نمونه ادرار در آزمایشگاه یا در واحد درمانی آزمایشات لازم را بر روی ادرار انجام میدهد. آنالیز ادراری میتواند نشان دهد که آیا ادرار شما حاوی خون یا مواد معدنی تشکیل دهنده سنگ هستند یا نه. وجود گلبول های سفید یا باکتری در ادرار میتواند نشان دهنده عفونت مجاری ادراری باشد.

 

آزمایش خون برای سنگ کلیه :

پزشک شما بعد از گرفتن یک نمونه خون آن را به آزمایشگاه میفرستند. آزمایش خون میتواند نشان دهد که آیا سطح مواد معدنی تشکیل دهنده سنگ کلیه در خون شما بالا است یا نه.

 

آزمون های تصویربرداری سنگ کلیه

پزشکان معمولا برای پیدا کردن محل سنگ کلیه در روش های تصویر برداری استفاده میکنند. این روش های تصویر برداری هم چنین میتوانند برخی از علل ایجاد سنگ های کلیوی مانند انسداد مجاری ادراری و علل مادرزادی را نشان بدهند. برای انجام اینگونه روش های تصویر برداری نیازی به بیهوشی نمیباشد.

تصویربرداری با اشعه X از شکم (Xray شکم)

Xray شکم تصویری از شکم است که به وسیله مقادیر پایینی از اشعه گرفته شده و بر سطح یک فیلم یا بر روی کاپیوتر ثبت شده است. یک کارشناس تصویربرداری کار گرفتن عکس را انجام میدهد و سپس یک رادیولوژیست عکس ها را مطالعه میکند. در حین گرفتن تصویر شما باید در وضعیت دراز کشیده یا ایستاده باشید. در حین تصویر برداری کارشناس مربوطه پس از تنظیم دقیق جایگاه دستگاه از شما میخواهد برای جلوگیری از مات شدن تصویر نفس خود را نگه دارید. هم چنین ممکن است از شما بخواهند که برای گرفتن تصویر از زوایایی دیگر وضعیت خود را تغییر دهید. Xray شکم میتواند جایگاه سنگ کلیه را در مجاری ادراری نشان دهد البته باید توجه داشته باشیم که این روش تصویر برداری ممکن است بعضی از سنگ ها را نشان ندهد.

 

روش تصویر برداری CT scan

در CT scan  تلفیقی از تصویربرداری با اشعه X و فرایند های کامپیوتری برای گرفتن تصاویر از مجاری ادراری شما استفاده میشود. با توجه به این که تصویر برداری با CT به همراه ماده حاجب بیشترین استفاده را در تشخیص بیماری های مجاری ادراری دارد، پزشک رادیولوژیست ممکن است قبل از تصویر برداری به شما ماده حاجب بدهد. ماده حاجب موادی هستند که باعث میشوند در حین تصویر برداری ساختار های بدن بهتر دیده شوند. در این روش تصویر برداری بیمار بر روی یک تخت دراز میکشد و سپس به داخل یک ساختار تونلی شکل میرود. روش تصویر برداری CT میتواند اندازه و موقعیت سنگ و اینکه آیا سنگ کلیه باعث انسداد مجاری ادراری شده است را نشان بدهد.

1

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

Shopping Basket
پرسش از دکتر